Știm finala masculină de la Australian Open: Novak Djokovic – Daniil Medvedev! Rusul, la a 20-a victorie consecutivă

Daniil Medvedev during his semi-final match Australian Open Tennis, Day Twelve, Melbourne Park, Australia - 19 Feb 2021,Image: 592007567, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Vezi galeria foto - 6 poze

Daniil Medvedev (25 de ani) a câștigat al 20-lea meci consecutiv după ce l-a învins pe grecul Stefanos Tsitsipas, scor 6-4, 6-2, 7-5, pentru a ajunge în ultimul act la Australian Open 2021.

Meciul a durat 2 ore și 12 minute. Aceasta este a doua sa finală de Grand Slam pentru jucătorul rus, după US Open 2019.

În finală, Daniil Medvedev îl va întâlni pe liderul ATP, sârbul Novak Djokovici, care este deţinătorul trofeului.

Jucătorul rus  a servit perfect până în setul al treilea, încheind cu 17 aşi şi 46 de mingi câștigătoare, în timp ce Tsitsipas nu a mai etalat acelaşi joc din meciul cu Nadal, adunând doar 3 aşi şi doar 19 mingi direct câştigătoare, având şi mai multe erori neprovocate (30-21). Partida din finala Australian Open 2021 va consemna a opta confruntare directă dintre Daniil Medvedev și Novak Djokovic.

Ultimul meci direct a avut loc anul trecut, în grupele Turneului Campionilor și a fost câștigat, 6-3, 6-4, de Daniil Medvedev, cel care avea să câștige și competiția.

Întrebat despre duelul cu Novak Djokovic, rusul a fost sigur pe el. „Nu am presiune deloc, el are. E favorit şi vrea să-i ajungă pe Federer şi Nadal la numărul de trofee. Are mai multă experienţă, dar şi infinit mai multe lucruri de pierdut”, declarat Daniil Medvedev după semifinala cu Tsitsipas. Djokovic are 4-3 în meciurile directe cu Medvedev.

Sârbul a trecut în cealaltă semifinală de rusul Aslan Karaţev, venit din calificări, cu 6-3, 6-4, 6-2, joi la Melbourne.

Publicat: 19 02. 2021, 13:32
Actualizat: 19 02. 2021, 13:46