Sportivul român care a „muncit” și de Crăciun. Dragoș Dima a fost eliminat în semifinalele turneului futures din Antalya

Jucătorul de tenis Dragoș Dima, cap de serie numărul unu, a fost eliminat, duminică, în semifinalele turneului futures din Antalya, Turcia, disputat pe suprafață dură și dotat cu premii în valoare totală de 10.000 de dolari. Sportivul obținuse calificarea în penultimul act în aceeași zi.

Dragoș Dima a fost învins de francezul Gleb Sakharov, jucător cotat cu șansa a treia la câștigarea turneului, scor 2-6, 2-6, într-un meci care a durat o oră și cinci minute.

În aceeași zi, duminică, Dima a câștigat meciul din sferturile de finală în fața germanului Bastian Wagner, ocupantul poziției 865 ATP, scor 7-5, 6-1. Partida a durat o oră și 12 minute.

Dragoș Dima, în vârstă de 24 de ani, a ocupat în august poziția 286 în ierarhia mondială, cea mai bună clasare din cariera sa. Potrivit site-ului atpworldtour.com, Dima a câștigat până acum 46.000 de dolari din tenis.

Publicat: 25 12. 2016, 15:51
Actualizat: 25 12. 2016, 15:52