Sperietură pentru Serena Williams, în ziua în care fetița sa a împlinit doi ani: „M-am afectat puțin mental. Mi-am spus – ‘oh, nu! Nu din nou!'” Americanca s-a calificat însă pentru a 16-a oară în sferturi la US Open

Serena Williams s-a calificat, duminică, în al 16-lea sfert de finală al carierei la US Open, după o victorie cu 6-3, 6-4 în fața croatei Petra Martic. Favorita opt a tabloului de la Flushing Meadows a tras însă o sperietură zdravănă chiar în ziua în care fetița sa, Alexis Olympia, a împlinit doi anișori: aflată în preajma fileului pentru a juca un voleu, americanca a călcat prost și și-a sucit glezna dreaptă în prima jumătate a setului secund, având nevoie de îngrijiri medicale.

„M-am afectat puțin mental, pentru că, știți, a fost un an greu pentru mine, cu multe accidentări. Așa că mi-am spus – ‘oh, nu! Nu din nou!’, a transmis Serena Williams la interviul de pe teren, după un meci care s-a încheiat în mai puțin de 90 de minute.

Petra Martic a returnat excelent în primul game al partidei, reușind cu un aspru retur câștigător, să își adjudece primul game pe lansarea americancei. Răspunsul Serenei Williams a venit însă imediat, sub forma unui rebreak, iar la 3-3 campioana americană a apăsat accelerația, sprintând spre 1-0 la seturi. Setul doi a căpătat însă o notă dramatică la 2-2, când Williams a călcat greșit, prăbușindu-se pe teen. Chiar dacă a continuat game-ul, obținând tot acolo break-ul decisiv, americanca a așteptat totuși fizioterapeuta la scaun, la schimbul de terenuri, aceasta aplicându-i un bandaj mărișor de protecție la glezna dreaptă.

Fizioterapeuta aplică un bandaj de protecție pe glezna dreaptă a Serenei Williams în setul doi al partidei cu Petra Martic din optimile US Open 2019. Captură foto: Eurosport

Williams, care și în Australia a avut parte de un incident similar în acest an, accidentându-se la glezna stângă la scorul de 5-1 în decisivul partidei cu reprezentanta Cehiei, Karolina Pliskova și pierzând în cele din urmă acel meci, a explicat la finalul partidei că și-a dorit să aplice compresie cât mai repede la nivelul gleznei, dar că este vorba despre genul de accidentare la care durerile încep să apară abia a doua zi. De această dată, pe teren, jucătoarea în vârstă de 37 de ani a reușit însă rapid să facă uitat momentul și să își mențină avantajul, pentru a încheia meciul în minimum de seturi, chiar dacă game-ul șapte a fost extrem de greu pe lansare, Martic beneficiind de patru mingi de break.

Serena Williams a încheiat partida având de două ori mai multe mingi câștigătoare decât greșeli neforțate (38 – 19 raportul winners / unforced errors) și o va înfrunta în sferturi pe Qiang Wang (18 WTA, China), învingătoare în prima optime de finală disputată duminică, în fața australiencei Ashleigh Barty.

Publicat: 02 09. 2019, 00:20
Actualizat: 02 09. 2019, 00:41