Speranțele pentru un triumf românesc la Roland Garros s-au spulberat! Mergea și Bopanna au pierdut în „sferturi” contra campionilor en-titre

România a rămas miercuri fără reprezentant la turneul de la Roland Garros: Florin Mergea, ultimul mohican, în echipă cu indianul Rohan Bopanna, a pierdut în sferturi contra perechii Ivan Dodig/Marcelo Melo (Croația/Brazilia), scor 6-4, 6-4!

La mai puțin de 24 de ore după înfrângerea Simonei Halep de la simplu (6-7, 3-6 cu Samantha Stosur în optimi), Florin Mergea este și el învins în sferturile de la dublu, tot în două seturi. Mergea și Bopanna conduceau puternica echipă Dodig/Melo cu 3-2 în meciurile directe, astfel că românul și indianul aveau motive să spere la o calificare în semifinalele de la Roland Garros. Dar cei doi au fost dominați destul de clar de cuplul croato-brazilian, duelul încheindu-se după doar o oră și 15 minute de joc, scor 6-4, 6-4.

Echipa câștigătoare a făcut diferența printr-un serviciu excelent, Mergea și Bopanna nereușind să ia niciun game pe serviciul advers. Florin și Rohan au fost extrem de aproape să spargă gheața în ultimul game al partidei, în care au condus cu 40-0, însă adversarii au revenit spectaculos cu 5 puncte la rând. Dodig și Melo au făcut câte un break pe set, suficient pentru a obține o victorie care îi apropie de un nou trofeu la Paris. Ivan și Marcelo sunt campionii en-titre de la Roland Garros, adjudecându-și finala din 2015 în fața fraților Bryan, scor 6-7, 7-6, 7-5.

Publicat: 01 06. 2016, 13:50
Actualizat: 01 06. 2016, 13:57