Speranță la US Open | Raluca Olaru s-a calificat în sferturile probei de dublu mixt, alături de un jucător croat, la capătul unei partide cu final pe muchie

România duce o sportivă la startul săptămânii a doua a US Open-ului. Chiar dacă pe tablourile de simplu și dublu feminin și masculin tricolorii au fost învinși, pe linie, în primele două tururi, Raluca Olaru își croiește drum în proba de dublu mixt, alături de un jucător de 30 de ani, din Croația – Franco Skugar.

Olaru și Skugar au trecut, duminică, în optimile de finală ale tabloului de dublu mixt de perechea formată din Katarina Srebotnik și MIchael Venus (Slovenia / Noua Zeelandă), scor 4-6, 6-4, 16-14. Cei doi au revenit dintr-o situație dificilă, fiind conduși de favorții șapte cu set și 4-2, însă au câștigat patru game-uri la rând pentru a trimite partida la loteria super-tiebreak-ului. Aici, fiind de două ori la un punct de eliminare, Olaru și Skugar au valorificat a cincea minge de meci.

În sferturi, Raluca Olaru și Franko Skugar, care au obținut deja două victorii împreună la New York, vor înfrunta perechea formată din poloneza Alicja Rosolska și croatul Nikola Mektic.

• Doar două echipe de pe lista capilor de serie s-au calificat în sferturi: Nicole Melichar / Oliver Marach (SUA/Austria, #2) și Andrea Hlavackova / Eduard Roger Vasselin (Cehia / Franța, #5)

Citește și: Serena a devorat-o pe jucătoarea care a trimis-o în vacanță pe Simona Halep și s-a calificat pentru a 15-a oară în ‘sferturi’ la US Open. Williams a câștigat primul set în 18 minute, iar în decisiv a dat recital

Citește și: A ieșit din zona de confort! Dominic Thiem s-a calificat în premieră în sferturile unui turneu de Mare Șlem disputat pe altă suprafață decât zgura favorită

Citește și: Rafael Nadal a avut nevoie de peste trei ore de joc pentru a trece și de Basilashvili, în optimi. Deținătorul trofeului completează un prim sfert de finală de foc la US Open

Citește și: US Open | 3 idei la startul optimilor. Halep și-a pus serios amprenta asupra turneului: „Cimitirul capilor de serie”, acum, și la New York. Adolescente care strălucesc și o confirmare a celui care nu confirmă

Publicat: 03 09. 2018, 07:24
Actualizat: 03 09. 2018, 07:25