Spectaculos. Halep a ridicat tribunele în picioare la Cincinnati. VIDEO | Schimbul incredibil ales de WTA ca „lovitura zilei”

Unul dintre schimburile de mingi ale partidei Simona Halep-Kristen Flipkens (scor 6-4, 6-2), din turul II al turneului de la Cincinnati, a stârnit încântarea spectatorilor și a primit titlul de „lovitura zilei” din partea WTA. Simona Halep, numărul 2 mondial, nu s-a acomodat încă în totalitate cu suprafața hard, pe care n-a mai jucat de cinci luni, dar contra belgiencei Flipkens a amintit, pe alocuri, de stilul de joc al lui Roger Federer, despre care românca spune că este modelul ei în tenis.

Disputat în primul set, la 2-0 pentru Simona, schimbul ales de WTA drept „lovitura zilei” la Cincinnati a stârnit reacții admirative din partea asistenței. Vezi în playerul VIDEO punctul superb câștigat de Halep.

• Simona Halep, locul 2 WTA și cap de serie numărul 2, s-a calificat, marți, în optimile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati, cu premii în valoare totală de 2,5 milioane de dolari. Halep a învins-o în turul doi, cu scorul de 6-4, 6-2, pe sportiva belgiană Kirsten Flipkens, locul 54 WTA. Meciul a durat o oră și 27 de minute.

Românca o va întâlni în turul III pe câștigătoarea meciului dintre Lucie Safarova din Cehia, numărul 17 WTA și a 16 favorită, și Zarina Dias din Kazahstan, locul 52 WTA. Dias s-a impus în primul tur în fața sportivei Irina-Camelia Begu.

Prin accederea în „optimi”, Simona Halep și-a asigurat un premiu de 26.090 de dolari și 105 puncte WTA.

La ediția de anul trecut, Halep, locul 25 WTA atunci, a atins faza sferturilor de finală, fiind eliminată de Serena Williams cu scorul de 6-0, 6-4. Sportiva din Constanța are de apărat 225 de puncte la turneul american.

Publicat: 13 08. 2014, 17:24
Actualizat: 13 08. 2014, 17:25