Sorana egalează!

România are cinci reprezentante în prima sută a clasamentului WTA, astfel că duelurile între ele la cel mai înalt nivel au început să se înmulțească. Turneul de la Hertogenbosch, ultimul înaintea Grand Slamului de la Wimbledon, ne-a oferit, ieri, în primul tur o astfel de dispută, cea dintre jucătoarea momentului Sorana Cîrstea și Monica Niculescu. În fapt, a fost o partidă între două prietene foarte bune, partenere de antrenament și colege în echipa României de Fed Cup. Duelul nu a fost însă deloc amical. Din contră, a fost o partidă încinsă, cu dese răsturnări de situație. Având 2-1 în meciurile directe până la turneul din Olanda, Monica Niculescu a început mai bine partida, adjudecându-și primul set cu 7-5, în ciuda faptului că și Sorana a avut multe mingi de break, nefructificate. Cu gândul la Top 10, Cîrstea nu a cedat ușor. Și-a adjudecat setul secund, cu 6-3, pentru ca în "decisiv" să aibă un alt come-back spectaculos, de la 0-2. În final, Sorana Cîrstea s-a impus cu 6-3, la capătul unui joc ce a durat foarte mult pentru un meci pe iarbă, de aproximativ două ore și 35 de minute. În turul secund, Cîrstea o va înfrunta pe Wickmayer sau

România are cinci reprezentante în prima sută a clasamentului WTA, astfel că duelurile între ele la cel mai înalt nivel au început să se înmulțească.

Turneul de la Hertogenbosch, ultimul înaintea Grand Slamului de la Wimbledon, ne-a oferit, ieri, în primul tur o astfel de dispută, cea dintre jucătoarea momentului Sorana Cîrstea și Monica Niculescu. În fapt, a fost o partidă între două prietene foarte bune, partenere de antrenament și colege în echipa României de Fed Cup. Duelul nu a fost însă deloc amical. Din contră, a fost o partidă încinsă, cu dese răsturnări de situație. Având 2-1 în meciurile directe până la turneul din Olanda, Monica Niculescu a început mai bine partida, adjudecându-și primul set cu 7-5, în ciuda faptului că și Sorana a avut multe mingi de break, nefructificate. Cu gândul la Top 10, Cîrstea nu a cedat ușor. Și-a adjudecat setul secund, cu 6-3, pentru ca în "decisiv" să aibă un alt come-back spectaculos, de la 0-2. În final, Sorana Cîrstea s-a impus cu 6-3, la capătul unui joc ce a durat foarte mult pentru un meci pe iarbă, de aproximativ două ore și 35 de minute. În turul secund, Cîrstea o va înfrunta pe Wickmayer sau o jucătoare venită din calificări.

4 întâlniri directe au deja Cîrstea și Niculescu, victoriile fiind împărțite în mod egal după meciul de aseară

Publicat: 15 06. 2009, 10:58
Actualizat: 15 06. 2009, 10:59