Sorana Cîrstea, tot mai sus în clasamentul WTA după câștigarea turneului Catalonia Open! A devansat-o pe Paula Badosa și s-a apropiat amenințător de Simona Halep

Sorana Cîrstea a realizat un salt spectaculos de 10 locuri în clasamentul mondial după ce a câștigat turneul WTA 125 Catalonia Open: 6-1, 4-6, 7-6(1) în finala cu Elizabeth Mandlik (SUA)!

Sorana Cîrstea, aflată pe poziția 44 WTA la începutul turneului Catalonia Open, va ocupa locul 34 WTA în noul clasament, grație performanței reușite duminică.

Sorana Cîrstea a câștigat o finală dramatică la turneul Catalonia Open, desfășurat la Reus și aflat la prima ediție, iar performanța sportivei noastre nu va rămâne nerăsplătită! Cîrstea primește un cec de 13.040 de dolari, dar și 160 de puncte WTA, care o ajută să urce tot mai sus în ierarhia mondială.

Cîrstea a realizat un salt de 10 locuri în clasamentul WTA, devansând sportive importante precum Paula Badosa (Spania, 35 WTA) – fostă ocupantă a locului 2, Camila Giorgi (Italia, 36 WTA) sau Danielle Collins (SUA, 41 WTA). Începând de luni, Sorana va ocupa locul 34 în lume, având 1.293 de puncte în visterie.

Sorana este a treia jucătoare a României în clasamentul mondial, după Irina Begu (27 WTA) și Simona Halep (30 WTA). Sportiva care a impresionat și în sezonul de hard, la Indian Wells și Miami, atinge astfel cea mai înaltă poziție din sezonul 2023. Maximul carierei pentru Cîrstea a fost locul 21, în anul 2013.

Sorana Cîrstea, victorie dramatică în finala cu Elizabeth Mandlik de la Catalonia Open

Sorana Cîrstea s-a impus dramatic în cadrul primei ediții a turneului Catalonia Open, după ce a revenit fantastic în finala cu Elizabeth Mandlik: 6-1, 4-6, 7-6(1)! Românca a fost condusă cu 5-2 în setul decisiv și a salvat o minge de meci la 5-4 pentru americancă. Sorana a avut nervii tari și a trimis finala într-un tie-break decisiv în care experiența superioară a fost atuul ei!

Totodată, Cîrstea și-a adjudecat primul trofeu după doi ani și al treilea al carierei în circuitul WTA! Eleva lui Thomas Johansson nu a mai cucerit vreun titlu din anul 2021, atunci când s-a impus la turneul WTA 250 de la Istanbul.

Chiar dacă turneul Catalonia Open, desfășurat la Reus, face parte dintr-o categorie inferioară (WTA 125), performanța Soranei este dătătoare de speranțe! În sezonul de zgură urmează turnee extrem de importante, la Roma și Roland Garros.

Publicat: 07 05. 2023, 15:51
Actualizat: 07 05. 2023, 16:58