Sorana Cîrstea, spulberată de Iga Swiatek la Madrid! Cum s-a încheiat partida, după doar o oră și 18 minute de joc

Sâmbătă, 27 aprilie 2024, Sorana Cîrstea (34 de ani – 30 WTA) a fost spulberată de poloneza Iga Swiatek (22 de ani – 1 WTA) în turul trei al turneului de la Madrid.

Partida s-a încheiat în defavoarea jucătoarei din România, scor 1-6, 1-6, după doar o oră și 18 minute de joc. Cîrstea va părăsi Madridul cu 65 de puncte WTA și cu un cec în valoare de 51.665 euro.

S-a terminat aventura de la Madrid pentru Sorana Cîrstea! A fost spulberată de Iga Swiatek, după doar o oră și 18 minute de joc

Sorana Cîrstea nu i-a putut face față liderului mondial, Iga Swiatek, în turul trei al turneului de la Madrid și a sfârșit prin a fi învinsă fără drept de apel, scor 1-6, 1-6, la capătul unui joc care a durat o oră și 18 minute.

Swiatek a început ca din tun partida și a dus repede scorul la 5-0 în favoarea ei în primul set. Ulterior, Cîrstea a reușit să o pună ușor în dificultate, însă chiar și așa nu a mai putut întoarce soarta jocului. Swiatek s-a impus cu 6-1 și și-a adjudecat primul set al confruntării.

Actul secund a început ceva mai echilibrat, însă break-ul reușit de poloneză în game-ul patru a rupt din nou jocul. Swiatek s-a descătușat în acel moment și nu a mai cedat niciun game până la final, reușind să câștige și setul doi cu același scor, 6-1.

Interesant de menționat este faptul că pe tot parcursul partidei nu s-a reușit niciun as. În schimb, singurele două duble greșeli au fost trecute în contul Soranei Cîrstea.

În optimile de finală ale turneului din Spania, Iga Swiatek o va aștepta pe învingătoarea dintre Victoria Azarenka și Sara Sorribes Tormo.

Cu ce rămâne Sorana de la Madrid

După turneul de la Madrid, Sorana Cîrstea rămâne cu victoria pe care a obținut-o în runda inaugurală, scor 6-1, 6-4 contra chinezoaicei Xiyu Wang (23 de ani – 52 WTA).

De asemenea, mulțumită participării în turul trei la competiția din Spania, Sorana s-a ales cu 65 de puncte în clasamentul WTA, dar și cu un cec în valoare de 51.665 euro.

Singurul lucru pe care l-am făcut a fost să mă trezesc cu gândul victoriei. A trebuit să mă trezesc foarte devreme, dar sunt fericită că am câștigat împotriva Soranei. (n.r. anul trecut ai jucat finala.) Mai e mult până la finalul turneului. Nu țin cont de ceea ce s-a întâmplat anul trecut. Cred că acel meci cu Sabalenka a fost desemnat meciul anului. Joc bine aici și o să folosesc experiența de anul trecut să fac tot ceea ce pot pentru a câștiga și voi lua totul pas cu pas. (n.r. trebuie să joci împotriva Victoriei Azarenka sau a Sarei Sorribes Tormo în continuare. Pe cine preferi?) Nu o să spun un nume deoarece într-un meci de tenis se poate întâmpla orice. Vica e o sportivă experimentată și nu mi-ar fi ușor. Sara e din Spania și o să aibă publicul de partea sa. Nu contează cine se va califica, eu trebuie să mă concentrez pe jocul meu”, Iga Swiatek, după ce a învins-o pe Sorana Cîrstea la Madrid.

Publicat: 27 04. 2024, 14:15
Actualizat: 27 04. 2024, 14:27