Sorana Cîrstea și Ana Bogdan, victorii frumoase la turneul WTA de la Istanbul! Cu cine se vor duela în optimi

Sorana Cîrstea (România, 67 WTA) și Ana Bogdan (România, 102 WTA) s-au calificat marți în optimile turneului WTA 250 de la Istanbul (Turcia), ambele reușind victorii convingătoare!

Sorana Cîrstea a învins-o în minimum de seturi pe Kateryna Kozlova (Ucraina, 130 WTA), în primul tur la Istanbul, scor 6-4, 7-6(6)! „Sori” a avut nevoie de două ore pentru a obține biletul pentru optimile de finală.

Ana Bogdan a reușit și ea o victorie frumoasă la debutul în turneul dotat cu premii în valoare totală de 235.238 de dolari! Sportiva din Sinaia a trecut de Nao Hibino (Japonia, 82 WTA) cu scorul de 6-3, 6-3.

Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile turneului WTA de la Istanbul, acolo unde se va duela cu Anastasia Potapova

Sorana Cîrstea a acces în optimile turneului WTA de la Istanbul, după un meci pe care l-a controlat în mare parte! Jucătoarea din Târgoviște a reușit doi ași, fructificând 3 mingi de break dintr-un total de 14!

De partea cealaltă, Kateryna Kozlova nu a servit niciun as și a făcut 2 break-uri din 8 ocazii. Cîrstea s-a impus cu 6-4, 7-6(6), iar pentru un loc în sferturile de finală se va duela cu Anastasia Potapova (Rusia, 76 WTA). Meciurile de la Istanbul pot fi urmărite în direct pe programele Digisport.

Calificare fulger pentru Ana Bogdan! Românca i-a lăsat doar 6 game-uri adversarei

Ana Bogdan nu a avut nicio emoție în meciul cu Nao Hibino, reușind să câștige de nu mai puțin de 5 ori pe serviciul advers! Nipona, cu numai două break-uri realizate, a fost dominată de jucătoarea noastră. Ana Bogdan și-a adjudecat victoria după o oră și 14 minute de joc, scor 6-3, 6-3!

În optimile de finală, Ana Bogdan se va confrunta cu câștigătoarea partidei dintre Cagla Buyukakcay (Turcia, 177 WTA) și Barbora Krejcikova (Cehia, 42 WTA). După ce s-au calificat în optimile de finală, Cîrstea și Bogdan și-au asigurat câte un cec de 3.675 de dolari și 30 de puncte WTA.

Publicat: 20 04. 2021, 16:19
Actualizat: 20 04. 2021, 16:28