Sorana Cîrstea și-a încheiat aventura la Australian Open 2021! Înfrângere dură în turul 3

Sorana Cîrstea (România, 68 WTA) a fost eliminată în turul 3 la Australian Open, după 2-6, 4-6 cu Marketa Vondrousova (Cehia, 20 WTA), a 19-a favorită a competiței de la Melbourne.

Capăt de drum pentru Sorana Cîrstea la Australian Open 2021! Sportiva din Târgoviște nu a mai putut menține ritmul din turul precedent, când a făcut un meci mare cu Petra Kvitova (Cehia, 8 WTA), iar românca a cedat clar în turul al treilea.

Sorana Cîrstea a fost dominată la mai multe capitole de Marketa Vondrousova, cehoaica impunându-se după o oră și 27 de minute de joc. Cîrstea rămâne cu un cec în valoare de 165.550 de dolari și 130 de puncte WTA după turneul de la Antipozi”.

Sorana Cîrstea a pierdut clar în turul 3 la Australian Open, scor 2-6, 4-6 cu Marketa Vondrousova

Sorana Cîrstea își putea egala cea mai bună performanță a carierei la Melbourne, reprezentată de optimile de finală atinse în 2017, dar românca a părăsit vineri dimineață competiția! Marketa Vondrousova nu i-a lăsat prea multe șanse sportivei noastre. Cîrstea a adoptat o tactică ofensivă, dar a fost contracarată de Vondrousova.

De 28 de ori a urcat la fileu Sorana, câștigând numai 11 puncte! În schimb, Marketa a jucat mult mai calculat: a venit la plasă de 10 ori și a fost inspirată, adjudecându-și 8 puncte. Cehoaica a avut un raport de lovituri câștigătoare/erori neforțate de 20-17, în timp ce Cîstea a dezamăgit la acest capitol: 19-38.

Sorana Cîrstea rămâne cu un premiu consistent în ciuda înfrângerii de la Australian Open

Marketa Vondrousova a câștigat cu 6-2, 6-4 întâlnirea cu Sorana Cîrstea, iar în optimile de finală se va confrunta cu Su-Wei Hsieh (71 WTA) din Taipei! Cîrstea a ratat un premiu în valoare de 246.400 de dolari, dar se mulțumește, totuși, cu un cec de 165.550 de dolari.

România rămâne, astfel, cu o singură reprezentantă la Australian Open 2021! Simona Halep, a doua favorită a turneului, luptă pentru calificarea în optimi, vineri, de la ora 10:00, contra rusoaicei Veronika Kudermetova, cap de serie numărul 32.

Publicat: 12 02. 2021, 08:01