Sorana Cîrstea și-a aflat adversara din sferturi la US Open! Favorita 10 s-a calificat cu emoții, iar românca are o șansă istorică să ajungă „în careul de ași”

Sorana Cîrstea (România, 30 WTA) o va întâlni în sferturile de finală de la US Open pe Karolina Muchova (Cehia, 10 WTA), după ce sportiva din Târgoviște a trecut în optimi de Belinda Bencic (Elveția, 13 WTA), scor 6-3, 6-3.

UPDATE Sorana Cîrstea se va duela cu Karolina Muchova pentru un loc în semifinale la US Open! Românca a răpus-o pe Belinda Bencic în optimi, iar marți seară va reveni pe teren pentru duelul cu Muchova.

Sorana Cîrstea și-a aflat duminică seară posibila adversară din sferturile Grand Slam-ului de la US Open. Înaintea duelului pe care românca îl va juca duminică împotriva elvețiencei Belinda Bencic în optimi, Karolina Muchova a câștigat un meci maraton pe Arena Louis Armstrong.

Karolina Muchova, a 10-a favorită a turneului de la US Open, s-a chinuit în fața chinezoaicei Xinyu Wang (China, 53 WTA), scor 6-3, 5-7, 6-1! Astfel, Sorana ar putea profita de faptul că adversarele ei nu se află în cea mai bună formă, românca având o șansă istorică să ajungă în prima semifinală de Grand Slam a carierei. Jucătoarele cu care românca s-ar putea confrunta în penultimul act sunt însă extrem de puternice: Iga Swiatek (Polonia, 1 WTA), Coco Gauff (SUA, 6 WTA) sau Jelena Ostapenko (Letonia, 21 WTA).

Karolina Muchova a avut nevoie de două ore și 36 de minute pentru a o învinge pe Xinyu Wang! Muchova a reușit cel mai bun sezon al carierei și a disputat finala de la Roland Garros, însă duminică s-a chinuit cu Xinyu Wang, o adversară din afara Top 50 WTA. Muchova are 3-1 în meciurile directe cu Cîrstea, ultima lor întâlnire desfășurându-se la Montreal 2023, scor 7-5, 6-4 pentru cehoaică.

Sunt foarte bucuroasă că am reușit să câștig acest meci. Nu mai jucasem cu ea până acum, mi-a pus mari probleme”, a declarat Muchova după ce a învins-o greu pe Wang și a acces pentru prima oară în sferturi la US Open. Nici Belinda Bencic, adversara Soranei Cîrstea din optimile de finală, nu a impresionat până acum la Grand Slam-ul american. Bencic, deținătoarea titlului olimpic de la Tokyo (Japonia), a trecut greu de Lin Zhu (China, 44 WTA), cu 7-6(1), 2-6, 6-3. Sorana Cîrstea a făcut spectacol în turul al treilea și a produs surpriza contra Elenei Rybakina (Kazahstan, 4 WTA), scor 6-3, 6-7(6), 6-4.

Publicat: 03 09. 2023, 21:11
Actualizat: 04 09. 2023, 00:13