Sorana Cîrstea și-a aflat adversara din finala de la Strasbourg! Cine este Barbora Krejcikova

Sorana Cîrstea (România, 61 WTA) și-a aflat adversara cu care se va lupta pentru titlul de la Strasbourg! Barbora Krejcikova (Cehia, 38 WTA) a câștigat biletul pentru ultimul act după ce a învins-o în semifinale pe Jule Niemeier (Germania, 216 WTA), scor 5-7, 6-3, 6-4!

Sorana Cîrstea (31 de ani) o întâlnește pe Barbora Krejcikova (25 de ani) în finala turneului WTA 250 de la Strasbourg (Franța)! Meciul va avea loc sâmbătă, de la ora 16:00, putând fi urmărit în format live blog pe www.prosport.ro și la TV pe Digisport 2.

Sorana Cîrstea va disputa a doua finală a sezonului și a 6-a din carieră, la Strasbourg, turneu pregătitor înainte de Roland Garros (30 mai – 13 iunie)! De asemenea, Sorana Cîrstea își poate adjudeca al treilea trofeu în circuitul WTA, dar și un cec în valoare de 23.548 de euro dacă trece de Barbora Krejcikova.

Sorana Cîrstea și Barbora Krejcikova se vor confrunta sâmbătă, de la ora 16:00, pentru a treia oară într-un meci oficial! Cele două jucătoare și-au împărțit victoriile în precedentele partide: Krejcikova a câștigat cu 6-4, 4-6, 6-0 în semifinale la Nurnberg 2017, iar Cîrstea s-a impus cu 7-6(5), 1-6, 6-3 în sferturile turneului ITF de la Dubai 2020. Sorana Cîrstea a avut o săptămână de vis la Strasbourg, învingându-le pe traseu pe Venus Williams (SUA, 104 WTA), 6-1, 2-6, 6-1, Shuai Zhang (China, 45 WTA), 6-2, 6-1, și Magda Linette (Polonia, 48 WTA), scor 3-6, 6-4, 6-2.

De partea cealaltă, Barbora Krejcikova s-a chinuit în semifinala cu Jule Niemeier, o sportivă aflată în afara Top 200! Outsidera din Germania și-a adjudecat primul set, dar experiența Barborei și-a spus cuvânt, aceasta câștigând cu 5-7, 6-3, 6-4, după două ore și 17 minute. Krejcikova este componentă a naționalei de Fed Cup a Cehiei, dar nu a cucerit niciun titlu WTA la simplu. În schimb, Barbora are în palmares 8 trofee cucerite la dublu și se poate lăuda cu faptul că a ocupat prima poziție în clasamentul de dublu în sezonul 2018.

Publicat: 28 05. 2021, 20:22
Actualizat: 28 05. 2021, 20:30