Sorana Cîrstea, scandal incredibil la meciul cu Magdalena Frech de la Birmingham! Ce gest a putut face către arbitra de scaun: „Nu vezi nicio minge!”

Sorana Cîrstea (România, 38 WTA) a răbufnit la adresa arbitrei de scaun în timpul meciului cu Magdalena Frech (Polonia, 72 WTA), scor 3-6, 7-6(1), 4-6 în optimile de finală ale turneului de la Birmingham!

Sorana Cîrstea a răbufnit la adresa arbitrei de scaun Kelly Rask din Marea Britanie, reproșându-i acesteia greșelile comise în setul al treilea al confruntării de joi cu Magdalena Frech.

Sorana Cîrstea s-a dus amenințător spre arbitra de scaun, la scorul de 3-1 pentru Magdalena Frech în setul al treilea! Arătându-i lui Kelly Rask mingea pe care a susținut că adversara a trimis-o în aut, Sorana a strigat către arbitră:

„Vezi vreo urmă pe minge? Arată-mi și mie! Nu vezi nicio minge!”, a tunat Sorana Cîrstea la adresa arbitrei de scaun! Românca a reclamat faptul că mingea adversarei nu a pris tușa, incovând argumentul că nu există urme de var pe aceasta.

Sorana Cîrstea a fost exasperată de arbitraj și la meciul din primul tur cu Ana Bogdan (România, 61 WTA) de la Birmingham, dar a reușit totuși să o învingă pe compatrioata ei și să acceadă optimile de finală, scor 6-4, 2-6, 6-3. Dar Cîrstea nu a mai reușit să evite înfrângerea contra lui Frech, jucătoare mai slab clasată cu 34 de locuri decât ea.

La turneul de la Birmingham nu există tehnologie Hawk-Eye

La turneul de la Birmingham, dotat cu premii în valoare totală de 259.303 de dolari, nu există tehnologie Hawk-Eye, motiv pentru care se petrec multe faze controversate. Schimburile de mingi se desfășoară extrem de rapid pe iarbă, iar acest lucru îngreunează misiunea arbitrilor.

Ploaia a întrerupt meciul dintre dintre Sorana Cîrstea și Magdalena Frech, la scorul de 3-6, 2-2, în momentul în care poloneza avea 40-0 pe propriul serviciu, iar partida s-a reluat după aproximativ două ore.

Pauza a ajutat-o inițial pe Sorana Cîrstea, care a reușit să egaleze la seturi, dar Magdalena Frech și-a regăsit ritmul în decisiv și a eliminat-o pe româncă, scor 3-6, 7-6(1), 4-6 după două ore și 35 de minute de joc.

Publicat: 22 06. 2023, 17:45
Actualizat: 22 06. 2023, 18:04