Sorana Cîrstea, șansă uriașă să își egaleze performanța carierei la Roland Garros! Înfruntă în optimi o adversară mult mai slab clasată decât ea

Sorana Cirstea of Romania in action during the second round at the 2021 Roland Garros Grand Slam Tournament French Open Tennis, Day Four, Roland Garros, Paris, France - 02 Jun 2021,Image: 613869044, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Sorana Cîrstea (România, 54 WTA) s-a calificat vineri în optimi la Roland Garros 2021, după 6-3, 6-2 cu Daria Kasatkina (Rusia, 37 WTA), iar jucătoarea din Târgoviște are o șansă uriașă să avanseze în sferturile de finală.

Sorana Cîrstea (29 de ani) se va duela în optimi la Roland Garros cu Tamara Zidansek (23 de ani) din Slovenia, ocupanta locului 85 mondial! Dacă Sorana a mai ajuns în sferturile Grand Slam-ului parizian în anul 2009, Tamara a obținut la ediția din acest an cel mai bun rezultat al carierei în turneele de Grand Slam!

Cîrstea a reușit o victorie excelentă în turul 3 la Roland Garros, în timp ce Zidansek, care se află cu 31 de locuri mai jos decât românca în ierarhia WTA, a avut parte de un meci dramatic! Jucătoarea din Slovenia a trecut de Katerina Siniakova (Cehia, 68 WTA) cu scorul de 0-6, 7-6(5), 6-2.

Sorana Cîrstea, șansă uriașă să ajungă în sferturi la Roland Garros după 12 ani! O înfruntă pe Tamara Zidansek în optimile de finală

Sorana Cîrstea și Tamara Zidansek se vor întâlni pentru prima oară într-un meci oficial! Zidansek nu a mai ajuns niciodată în a doua săptămână a turneului parizian, Sorana fiind mult mai experimentată decât jucătoarea slovenă. Sportiva antrenată de Carl Maes și Adrian Cruciat a mai ajuns în sferturi la Roland Garros în anul 2009, așa că își poate egala performanța carierei în turneele de Grand Slam.

Cîrstea și-a asigurat un premiu în valoare de 189.000 de euro, după ce a reușit încă o victorie excelentă, scor 6-3, 6-2 cu Daria Kasatkina! Sorana a tras o sperietură în primul set, când a căzut și a primit îngrijiri medicale, dar și-a revenit uimitor! Românca nu s-a menajat absolut deloc, a continuat să lovească puternic și a răpus-o pe Daria după o oră și 19 minute de joc, scor 6-3, 6-2

Publicat: 04 06. 2021, 20:06
Actualizat: 04 06. 2021, 21:13