Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile turneului Catalonia Open! Românca, la un pas de revenirea în Top 40 WTA

Sorana Cîrstea (România, 44 WTA) s-a calificat en-fanfare în sferturile de finală ale turneului Catalonia Open (Spania), după 7-5, 6-4 cu Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia, 96 WTA).

Sorana Cîrstea reușește pentru prima oară în acest sezon să lege două victorii consecutive pe zgură, după ce în sezonul de hard a făcut spectacol la turneele de la Indian Wells și Miami.

Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile turneului Catalonia Open după ce a trecut de Anna Schmiedlova

Sorana Cîrstea a făcut un meci excelent, joi, în optimi la Catalonia Open, turneu WTA 125 dotat cu premii în valoare totală de 100.000 de euro! Sportiva din Târgoviște a avut nevoie de o oră și 43 de minute pentru a o elimina pe Anna Karolina Schmiedlova!

Sorana a avut emoții în actul inaugural, ținând cont că Anna a servit pentru set la 5-4, dar sportiva noastră a revenit spectaculos, adjudecându-și trei game-uri la rând. Cîrstea s-a aflat în control în manșa secundă, impunându-se cu scorul de 7-5, 6-4.

Pentru un loc în semifinalele competiției, Sorana Cîrstea se va lupta cu Caty McNally (SUA, 69 WTA), cea care a trecut de Nadia Podoroska (Argentina, 104 WTA), scor 1-6, 6-4, 6-1.

Românca, la un pas de revenirea în Top 40 WTA

Sorana Cîrstea, a doua favorită a turneului Catalonia Open, și-a asigurat un premiu de 3.478 de euro și 29 de puncte WTA după calificarea în sferturi. Eleva lui Thomas Johansson a realizat și un salt de trei locuri în clasament, până pe 41 WTA.

Dacă o învinge și pe Caty McNally, românca va reveni în Top 40 WTA, acolo unde nu a mai fost din octombrie 2022. În primul tur al competiției din Spania, Sorana a trecut de Aliona Bolsova (Spania, 130 WTA) cu 7-5, 6-0.

Organizatorii turneului Catalonia Open, care face parte din categoria WTA 125, i-au oferit un wild card pentru tabloul principal Soranei Cîrstea, sportiva noastră fiind cap de serie numărul 2. Favorită principală este Jil Teichmann (Elveția, 30 WTA).

Publicat: 04 05. 2023, 16:34