Sorana Cîrstea s-a calificat în „optimi” la Washington după ce a salvat 7 mingi de set! Victoria cu numărul 99 în fața sportivelor din Top 50 WTA

Sorana Cîrstea (România, 32 WTA) a câștigat dramatic la debutul în turneul WTA 500 de la Washington, scor 6-3, 7-6(13) în fața Petrei Martic (Croația, 36 WTA).

Sorana Cîrstea a obținut a 99-a victorie a carierei în fața sportivelor din Top 50 WTA, după ce a răpus-o pe Petra Martic la capătul unei ore și 50 de minute de joc! Românca a început perfect sezonul de hard nord-american, mergând în optimi la Washington.

După un prim set în care s-a aflat în control, Sorana Cîrstea a avut mari emoții în manșa secundă! Sportiva antrenată de Thomas Johansson a revenit dramatic de la 2-5, apoi a salvat 7 mingi de set ale adversarei în tie-break, scor 6-3, 7-6(13)!

Cîrstea a greșit mult mai puțin decât Martic, iar statistica este grăitoare! Românca a avut 10 greșeli neforțate, față de 32 ale adversarei. Totodată, Sorana a reușit 22 de lovituri direct câștigătoare, în timp ce Martic a realizat 26 de winnere”.

Sorana a răsuflat ușurată și a zâmbit spre antrenor după ce a rezistat formidabil din punct de vedere psihic! Pentru româncă urmează un meci de foc în optimi la Washington, cu Ludmilla Samsonova (Rusia, 18 WTA), cea care a trecut de Danielle Collins (SUA, 49 WTA) cu 6-1, 6-3.

Ce premiu și-a asigurat Sorana Cîrstea după debutul victorios de la Washington

Sorana Cîrstea a devenit o jucătoare mult mai matură, care nu se mai enervează așa ușor, iar acest lucru o ajută enorm în timpul meciurilor. În pofida momentelor de maximă tensiune, Cîrstea a rămas calmă și a trecut de Martic în minimum de seturi.

După calificarea în optimile de finală, Sorana Cîrstea și-a asigurat un premiu de 11.600 de dolari, dar și 55 de puncte în clasamentul WTA. Cîrstea a urcat un loc în ierarhia mondială, ajungând pe 31 WTA.

Turneul de la Washington este dotat cu premii în valoare totală de 780.637 de dolari. Sorana nu a mai jucat aici din anul 2014, atunci când s-a oprit în optimile de finală.

Publicat: 01 08. 2023, 21:12
Actualizat: 01 08. 2023, 21:24