Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Mallorca, după 6-2, 6-3, cu Yulia Putintseva

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea, ocupanta locului 97 în clasamentul WTA, a câștigat, marți, scor 6-2, 6-3, meciul jucat cu rusoaica Yulia Putintseva, favorita numărul cinci a turneului de la Mallorca (Spania), dotat cu premii totale în valoare de 226,750 de dolari.

Partida dintre cele două sportive a durat o oră și 18 minute. Primul set a fost echilibrat până în game-ul al patrulea, când Sorana a reușit să câștige pe serviciul adversarei, tabela indicând scorul de 3-1. Imediat, românca s-a distanțat la trei game-uri față de jucătoare din Rusia, reușind să-și câștige propriul serviciu. Până la final, cele două combatante n-au mai făcut niciun pas greșit, iar setul s-a încheiat cu scorul de 6-3 în favoarea Soranei Cîrstea.

Actul secund a debutat sub aceleași coordonate, până în game-ul cinci, când Cârstea a rupt echilibrul și a câștigat contra serviciului. După primul break, Putintseva a cedat și nu a mai reușit să facă față jocului româncei, care și-a adjudecat și setul doi, scor 6-2.

Astfel, Sorana Cîrstea a avansat în optimile de finală ale turenului de la Mallorca, acolo unde o va întâlni pe Daniela Hantuchova, jucătoarea din Slovacia, clasată pe locul 163 WTA, care a învins-o pe Yaroslava Shvedova.