Sorana Cîrstea, revenire de senzație și calificare în optimi! Duel românesc în următoarea fază de la Nurnberg

Sorana Cîrstea (93 WTA, 29 de ani) a învins-o pe belgianca Kirsten Flipkens (59 WTA, 33 de ani), miercuri, scor 7-6 (6), 6-2, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Nurnberg.

Sorana a oferit o revenire de senzație în primul set, pe care și l-a adjudecat la tie-break. Româca a fost condusă cu 1-5, însă a întors soarta actului inaugural, împingându-l în tie-break. După o serie de break-uri de ambele părți, Cîrstea a câștigat cu 8-6, după aproximativ o oră de joc.

Setul al doilea a fost ceva mai facil pentru Sorana Cîrstea. Numărul 93 WTA a făcut diferența încă de la scorul de 1-1, când a câștigat pe serviciul semifinalistei de la Wimbledon, din 2013, după un game foarte disputat. Românca a condus chiar și cu 5-1, și-a permis să rateze patru mingi de meci și a închis jocul după aproximativ o oră și 45 de minute.

Duel românesc în optimi

În optimile de finală de la Nurnberg vom asista la un duel românesc. Sorana Cîrstea o va înfrunta pe Laura-Ioana Paar (301 WTA), care a realizat performața carierei și s-a calificat, ieri, în turul secund, după o victorie în fața olandezei Quirine Lemoine (262 WTA), venită din calificări, scor 6-1, 6-3.

Învingătoarea din duelul românesc o va întâlni, în faza sferturilor de finală, pe câștigătoarea partidei Nina Stojanovic (247 WTA) – Sara Sorribes Tormo (72 WTA).

Publicat: 22 05. 2019, 13:46
Actualizat: 22 05. 2019, 13:47