Sorana Cîrstea profită din plin de statutul de „lucky loser” la Eastbourne! Calificare lejeră în turul 2 pentru un meci de gală cu Johanna Konta

Jucătorea română de tenis Sorana Cîrstea, locul 62 în clasamentul WTA, ajunsă pe tabloul principal din postura de lucky loser, s-a calificat, luni, în turul secund al turneului de la Eastbourne (Marea Britanie), dotat cu premii în valoare totală de 753.900 de dolari.

Cîrstea a învins-o, scor 6-3, 6-2, pe rusoaica Katerina Siniakova (39 WTA) într-o oră și un minut de joc. În primul set, Cîrstea și-a pierdut serviciul în debut, dar a reușit imediat să egaleze (1-1). Apoi, cele două sportive au mers cap la cap cu serviciul până în game-ul șase, când Sorana a reușit break-ul (4-2), pentru ca, în final, să se impună, scor 6-3, în 32 de minute.

În actul secund, Cîrstea s-a distanțat rapid la 5-1 după o serie de patru game-uri câștigate la rând, printre care și două break-uri, iar, în final, s-a impus, scor 6-3, în 27 de minute, după ce a reușit să câștige contra serviciului în ultimul game.

În turul secund, Cîrstea o va întâlni pe Johanna Konta (Marea Britanie, 5 WTA). Pentru accederea în turul secund, românca va încasa un cec în valoare de 5,155 de dolari și 30 de puncte în clasamentul mondial. Sorana pierduse inițial în ultimul tur al calificărilor, fiind învinsă, scor (3)6-7, 1-6, de Su-Wei Hsieh (Taiwan, 115 WTA), dar a pătruns pe tabloul principal din postura de lucky loser.

Publicat: 26 06. 2017, 14:18
Actualizat: 26 06. 2017, 14:19