Sorana Cîrstea, primul titlu în cinci ani. A câștigat turneul ITF de la Bertioga

Sorana Cîrstea, locul 243 în clasamentul WTA, a câștigat, duminică, finala turneului ITF de la Bertioga, scor 6-1, 6-7 (4), 6-3, în fața jucătoarei venite din calificări, Catalina Pella (Argentina, locul 503 WTA), informează site-ul Federației Internaționale de Tenis.

Fostul număr 21 WTA a întrerupt o serie nefastă de cinci ani în care nu a reușit să câștige niciun trofeu. Ultimul succes al Soranei Cîrstea se înregistrase în octombrie 2011, în turneul ITF cu premii în valoare de 50.000 de dolari de la Limoge (Franța). Cîrstea și-a adjudecat, cu emoții, titlul la Bertioga, după două ore și 17 minute de joc, la capătul unui meci care a lăsat impresia că îi scapă de sub control, similar finalei din urmă cu o săptămână, de la turneul ITF de la Guaruja (Brazilia – meci câștigat de Monsterrat Gonzalez, din Paraguay, scor 1-6, 7-6 /5, 6-2).

Favorită 3 la turneul din Brazilia, Cîrstea s-a instalat rapid la conducerea partidei și după doar 20 de minute, conducea deja cu 5-0. Sportiva din Târgoviște și-a adjudecat manșa întâi după 26 de minute, cu procentaje bune la serviciu, 68% frecvența primului serviciu și 82% eficiența primului serviciu.

Cîrstea a început la fel de bine și setul doi, cu break în primul game. Seviciul său însă a dat semne de slăbiciune, iar sfertfinalista din 2009 de la Roland Garros a pierdut zece procente la frecvența primei mingi. Acest aspect, cumulat cu o creștere a presiunii puse cu primul serviciu de Catalina Pella, s-a transpus pe tabelă printr-o revenire a jucătoarei din Argentina, de la 1-3, la 3-3. Setul doi s-a transformat într-o luptă de uzură și a rămas sub semnul echilibrului, până în tiebreak, unde Sorana Cîrstea, deși a început mai bine, a fost depășită de Pella, cu 7-4. În total, setul doi a durat o oră și trei minute.

Setul decisiv a adus multiple răsturnări de situație: Pella a deschis cu game câștigat pe serviciul Soranei, Cîrstea a replicat imediat și a egalat pe tabelă, 1-1, apoi a împins seria favorabilă până la patru game-uri câștigate. La 4-1, Cîrstea și-a pierdut serviciul, dar a revenit la controlul finalei în game-ul opt al setului decisiv, atunci când a reușit break-ul câștigător.

Turneul de la Bertioga este dotat cu premii totale în valoare de 25.000 de dolari, iar România a înregistrat un succes și în proba de dublu, prin Cristina Dinu, campioană alături de Indy de Vroome la capătul unei partide disputate vineri.

Sorana Cîrstea a obținut al optulea titlu ITF al carierei, la simplu. Jucătoarea din Târgoviște mai are nouă trofee ITF la dublu, un titlu WTA la simplu (2008, la Tașkent) și patru titluri WTA la dublu.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 31 01. 2016, 19:30
Actualizat: 31 01. 2016, 19:31