Sorana Cîrstea, prima româncă victorioasă pe un tablou principal WTA în sezonul 2019. Ana Bogdan, surclasată. Monica Niculescu a trecut de calificări, dar nu a avut prea mult noroc: se pregătește de un super-duel în primul tur

Sorana Cîrstea (84 WTA) a adus tenisului românesc prima victorie pe un tablou principal WTA în sezonul 2019, în primul tur de la Shenzhen, la capătul unui meci de o oră și 27 de minute în care a evoluat curajos și inspirat la retur, reușind șase break-uri și având procentaje de peste 50% la punctele câștigate cu returul și contra primului serviciu (56%), și contra celui de-al doilea serviciu (54%).

Sportiva din Târgoviște a luat un start timid în fața Magdei Linette, permițându-i polonezei de pe poziția 81 WTA să se desprindă la 3-1. Răspunsul româncei a fost însă unul năucitor: opt game-uri câștigate la rând, care i-au rezolvat în mare parte partida. Sorana Cîrstea a ezitat în momentele finale ale meciului, ratând închiderea pe lansare, însă lejeritatea de la retur a ajutat-o să treacă la pas linia de finiș, cu un dublu 6-3.

Monica Niculescu (99 WTA) a zbârnâit în calificări, adjudecându-și, duminică, biletul pentru tabloul principal, după o nouă victorie clară, în 70 de minute, în fața niponei Nao Hibino, cu dublu 6-2. Eleva lui Călin Ciorbagiu închisese primul meci din calificări în mai puțin de o oră și se pregătește acum pentru o provocare de alt calibru. În primul tur de pe tabloul principal o va înfrunta pe Jelena Ostapenko (Letonia, 22 WTA), cap de serie 4 la Shenzhen.

Ana Bogdan a avut un prim meci de coșmar în sezonul 2019: a câștigat un singur game în fața puternicei Anastasia Pavliuchenkova, într-un meci închis de rusoaică în doar 54 de minute, 6-0, 6-1.

Desfășurarea partidei Sorana Cîrstea – Magda Linette, game cu game:

GAME, SET, MECI SORANA CÎRSTEA, 6-3, 6-3! Sorana pune punct meciului cu un nou break și se califică în turul doi, acolo unde o va înfrunta fie pe favorita 5 a tabloului, Saisai Zheng, fie pe franțuzoaica Pauline Parmentier.

6-3, 5-3. BREAK Magda Linette. Sorana Cîrstea a irosit trei mingi de meci, iar Magda Linette a profitat de erorile româncei pentru a prelungi partida.

6-3, 5-2 BREAK Sorana Cîrstea! Sorana a pășit pe teren decisă să își apropie victoria. Și-a oferit trei mingi consecutve de break expediind cu dreapta o diagonală năucitoare. Împinsă în defensivă de servicii bune ale polonezei, românca a întrezărit o primă șansă reală de a face un nou break la 30-40, când Linette a ratat prima servă. Cu procentaj de peste 60% puncte câștigate contra serviciului doi, Cîrstea a ezitat însă și a trimis în plasă. Insistența româncei a fost aproape de a fi răsplătită, din nou, la a patra minge de break, însă Sorana a alunecat și a ajuns la pământ. Linette a capotat la a cincea oportunitate pentru româncă.

6-3, 4-2 Sorana Cîstea se mobilizează și răspunde cu o tură de serviciu adjudecată la zero, puncte scurte și control total.

6-3, 3-2 Magda Linette se ajută cu un prim as în partidă pentru a câștiga al doilea game consecutiv.

6-3, 3-1 BREAK Magda Linette.  Poloneza întrerupe seria de opt game-uri consecutive adjudecate de Sorana, fiind mai compactă în joc.

6-3, 3-0 Încă un BREAK pentru Sorana Cîrstea. Românca este în deplin control pe teren, în timp ce adversara sa greșește cam mult.

6-3, 2-0 Șapte la rând pentru Sorana! magda Linette forțează egalitatea, dar Cîrstea rezistă.

6-3, 1-0 BREAK Sorana Cîrstea. Românca începe manșa a doua cu game câștigat pe retur. Inspirată, Sorana variază cât să o deranjeze pe Magda Linette, care îngropaă în fileu o tentativă de scurtă pentru a ceda jocul pe lansare.

6-3 SET, SORANA CÎRSTEA! Românca are de luptat pentru a închide manșa, însă anulează două mingi de rebreak și se desprinde la 1-0 la general, după trei sferturi de oră de joc intens.

5-3 BREAK Sorana Cîrstea! Românca face un game uriaș, de 14 puncte. Cu retururi agresive și eforturi defensive impresionante, Sorana a reușit să fructifice a doua minge de break din acest joc.

4-3 Al treilea game câștigat consecutiv de Sorana. Condițiile meteo le obligă pe ambele jucătoare să poarte bluze cu mânecă lungă peste echipamentul clasic de joc. Românca a cedat, până acum, doar patru puncte în spatele primului serviciu.

3-3 BREAK Sorana Cîrstea. Românca joacă agresiv, cu mingi lungi, fiind suficient de răbdătoare totuși pentru a construi cu tacuri repetate. Cîrstea și-a procurat două mingi consecutive de break: Linette a salvat-o pe prima cu un lung de linie imparabil, însă pe a doua Sorana a dictat ritmul și a smuls eroarea adversarei, lovind spre reverul polonezei.

2-3 Sorana își găsește ritmul și obține un prim hold confortabil.

1-3. Poloneza confirmă fără emoții pe serviciu și se distanțează la două lungimi pe tabelă.

1-2. BREAK Magda Linette. Sorana Cîrstea rămâne în urmă pe tabelă.

1-1. Sorana Cîrstea a deschis partida cu serviciul. Ambele jucătoare și-au apărat lansarea, la 30.

Acum, Sorana Cîrstea se duelează cu Magda Linette, din Polonia.

Ana Bogdan, surcalsată în primul meci al zilei. Monica Niculescu a ajuns pe tabloul principal

Ana Bogdan, locul 76 WTA, a fost eliminată, duminică, în primul tur al turneului de la Shenzhen, China, competiție dotată cu premii de 750.000 de dolari. Românca a fost eliminată de rusoaica Anastasia Pavliucenkova, cap de serie 8 și locul 42 în ierarhia mondială, scorul fiind 6-0, 6-1. Meciul a durat 54 de minute.

Monica Niculescu, locul 99 mondial, a acces pe tabloul principal, tot duminică, după ce a trecut în ultimul tur al calificărilor de Nao Hibino, tenismenă din Japonia. 6-2, 6-2, s-a înregistrat pe tabelă după 70 de minute de joc. Sportiva antrenată de Călin Ciorbagiu a fost trimisă la un duel de cinci stele cu Jelena Ostapenko în primul tur de pe tabloul principal.

Publicat: 30 12. 2018, 11:33
Actualizat: 30 12. 2018, 11:41