Sorana Cîrstea, prima reacție după victoria de senzație cu Maria Sakkari de la Abu Dhabi: „Trebuia să fac asta!” Ce a spus românca despre adversara ei

Former world number one tennis player Romania's Simona Halep (L) and her lawyer Howard Jacobs (C) arrive at the Court of Arbitration for Sport in Lausanne on February 7, 2024, for her appeal against a four-year doping ban. The two-time Grand Slam singles champion tested positive for roxadustat after the US Open in 2022 and was charged with a separate second anti-doping breach last year relating to irregularities in her athlete biological passport.,Image: 844194202, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no
Vezi galeria foto - 8 poze

Sorana Cîrstea (26 WTA) a făcut instrucție cu Maria Sakkari (Grecia, 9 WTA), scor 6-2, 6-1 în optimile de finală ale turneului WTA 500 de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite). Românca a jubilat după meci.

Sorana Cîrstea a reușit o victorie superbă, miercuri, împotriva favoritei numărul 3 de la Abu Dhabi, Maria Sakkari! În sferturile competiției, Sori se va duela cu Daria Kasatkina (Rusia, 14 WTA).

Cîrstea a explicat cum a reușit să o destabilizeze Sakkari și să ducă la 3-1 scorul întâlnirilor directe cu sportiva din Grecia. Totodată, Sorana și-a luat revanșa, ținând cont că Maria o învinsese în meciul precedent, 2-6, 6-3, 7-5 în turul doi la Cincinnati 2023 (SUA).

Sorana Cîrstea, prima reacție după victoria de senzație cu Maria Sakkari: „Trebuia să fac asta!”

Meciul dintre Sorana Cîrstea și Maria Sakkari a început cu o întârziere de două ore, iar românca a reușit să își păstreze concentrarea, spre deosebire de adversara ei:

Nu a fost ușor! Unul dintre cele mai grele lucruri din tenis este așteptarea. Dar sunt foarte mulțumită cum am jucat. Mai ales împotriva Mariei, care este o jucătoare de primele locuri, trebuia să încep bine. Sunt foarte fericită pentru victorie!

Cred că Maria e o luptătoare și a trebuit să mă concentrez la fiecare punct, să fiu agresivă și să profit de fiecare oportunitate. E o victorie mare pentru mine”, a declarat Sorana Cîrstea la interviul acordat pe teren.

De ce a început cu întârziere duelul Sorana Cîrstea – Maria Sakkari

Sorana Cîrstea și Maria Sakkari au intrat pe teren mai târziu decât se așteptau, deoarece meciul premergător de pe arena centrală de la Abu Dhabi a durat nu mai puțin de trei ore și 45 de minute!

Beatriz Haddad Maia (Brazilia, 13 WTA) a câștigat maratonul cu Magda Linette (Polonia, 55 WTA), scor 7-6(6), 6-7(1), 6-1. Favorita principală a turneului de la Abu Dhabi este Elena Rybakina din Kazahstan.

Cîrstea și-a asigurat un cec de 24.910 dolari după calificarea în sferturile turneului de la Abu Dhabi. Până la acest concurs, Sorana nu mai câștigase niciun meci în 2024, dar a spart gheața după ce a făcut o schimbare importantă în staff. Românca l-a înlocuit pe suedezul Thomas Johansson cu olandezul Peter Wessels.

Publicat: 07 02. 2024, 18:57
Actualizat: 07 02. 2024, 19:05