Sorana Cîrstea, prima jucătoare victorioasă la Roland Garros 2022! Revenire formidabilă a româncei în setul secund al meciului cu Tatiana Maria | VIDEO

Prima jucătoare calificată în turul secund la Roland Garros 2022 este românca Sorana Cîrstea (27 WTA), care a trecut de Tatiana Maria (Germania, 107 WTA), scor 6-3, 6-3!

România începe spectaculos ediția din 2022 a turneului de Grand Slam de la Roland Garros (22 mai – 5 iunie)! Sorana Cîrstea a reușit o victorie fulger, fiind prima jucătoare calificată în turul al doilea al Grand Slam-ului parizian.

În momentul în care Sorana a convertit prima minge de meci, după o oră și 6 minute de joc, toate celelalte partide începute duminică, la ora 12:00, se aflau încă în desfășurare.

Sorana Cîrstea, prima jucătoare victorioasă la Roland Garros 2022! Revenire fabuloasă a româncei în setul secund cu Tatiana Maria

Sorana Cîrstea a controlat primul set al întâlnirii cu Tatiana Maria, iar în manșa secundă a reușit o revenire formidabilă! Sportiva din Târgoviște a fost condusă cu 3-0, dar și-a adjudecat următoarele șase game-uri, impunându-se cu 6-3, 6-3! Cîrstea a fructificat 5 mingi de break din 8, în timp ce Maria și-a creat 4 mingi de break, câștigând de numai două ori pe serviciul româncei.

Pentru calificarea în turul al doilea la Roland Garros, Sorana Cîrstea va fi recompensată cu un cec în valoare de 84.000 de euro și 70 de puncte WTA! Următoarea adversară a Soranei se va decide din meciul Sloane Stephens (SUA, 64 WTA) – Jule Niemeier (Germania, 102 WTA).

Gabriela Ruse, cealaltă jucătoare din România care intră pe teren la Roland Garros duminică

După ce „Sori” a debutat cu victorie la Roland Garros 2022, Gabriela Ruse (52 WTA) va intra și ea pe teren duminică, înfruntând-o pe belgianca Elise Mertens (33 WTA), după ora 17:30. România are șapte reprezentante pe tabloul principal: Simona Halep, Irina Begu, Ana Bogdan, Irina Bara și Mihaela Buzărnescu vor evolua în zilele de luni și marți.

Simona Halep va întâlni în primul tur la Roland Garros 2022 o adversară care a fost acceptată pe tabloul principal ca lucky loser! Nastasja Schunk (Germania, 165 WTA) a înlocuit-o în ultimul moment pe Ana Konjuh (Croația, 66 WTA), după ce adversara inițială a româncei s-a retras sâmbătă din turneu.

Publicat: 22 05. 2022, 13:26
Actualizat: 22 05. 2022, 13:57