Sorana Cîrstea, o nouă victorie de răsunet! Deși adversara ei a fost favorizată de organizatorii de la Doha, românca a spulberat-o pe Sloane Stephens. VIDEO

Sorana Cîrstea (România, 26 WTA) a reușit o nouă victorie minunată, duminică, în runda inaugurală a turneului WTA 1000 de la Doha (Qatar): 6-3, 6-2 cu Sloane Stephens (SUA, 39 WTA).

Sorana Cîrstea confirmă forma excelentă, după ce a ajuns în această săptămână în sferturile de finală ale concursului de la Abu Dhabi! Românca a revenit pe teren la mai puțin de 48 de ore și a făcut instrucție cu Sloane Stephens, în cadrul turneului de la Doha.

După ce a trecut fără emoții de sportiva din SUA, Sorana va disputa un meci de gală în turul al doilea, în compania liderului mondial Iga Swiatek. Poloneza are 2-0 în meciurile directe cu Cîrstea.

Sorana Cîrstea, o nouă victorie de răsunet! Deși adversara ei a fost favorizată de organizatori, românca a spulberat-o pe Sloane Stephens la Doha

Mai rar se întâmplă ca o jucătoare de tenis să participe la două turnee într-un interval mai mic de 48 de ore, dar Sorana Cîrstea a dat dovadă de rezistență fizică și psihică!

După ce vineri a fost învinsă de Daria Kasatkina, scor 6-2, 6-0 în sferturi la Abu Dhabi, românca a debutat cu victorie, duminică, la Doha. Programul întocmit de organizatori a stârnit reacții critice în lumea tenisului, înaintea meciului.

Dar Cîrstea nu a părut prea deranjată de situație: și-a creat numeroase șanse de break în fața lui Stephens, 9 la număr, convertind 4 dintre ele. De partea cealaltă, americanca a fructificat doar una dintre cele 3 mingi de break pe care le-a avut la dispoziție. Sorana a încheiat conturile cu fosta ocupantă a locului 3 mondial după o oră și 21 de minute de joc, scor 6-3, 6-2.

Sorana Cîrstea, pregătită să o înfrunte pe Iga Swiatek în turul doi la Doha

Sorana Cîrstea a învins trei jucătoare de top într-o săptămână: înainte de a o elimina pe Sloane Stephens, le-a răpus pe Caroline Garcia și Maria Sakkari la Abu Dhabi: „Cred că am jucat bine în general, sunt foarte mulțumită de jocul meu. Am avut o săptămână solidă la Abu Dhabi și sunt bucuroasă că am reușit să câștig și aici”, a spus Sorana la interviul acordat pe teren.

Meciul cu Sloane Stephens a fost amânat din cauza ploii, lucru care nu a deranjat-o prea mult pe româncă: În tenis se întâmplă des asemenea momente, când se amână meciurile. Dar reușesc să le depășesc, am căștile, ascult muzică, citesc o carte”, a adăugat Cîrstea.

Sportiva noastră așteaptă cu nerăbdare duelul cu Iga Swiatek, care va avea loc joi: Nu va fi ușor, pentru că nu e întâmplător pe locul 1 mondial. Acestea sunt meciurile pentru care trăiești, pentru care te antrenezi. Sunt foarte entuziasmată, sper că va fi un meci frumos și voi etala din nou un tenis bun”, a concluzionat Sorana Cîrstea după victoria cu Sloane Stephens.

Publicat: 11 02. 2024, 19:46
Actualizat: 11 02. 2024, 20:16