Sorana Cîrstea nu s-a abținut și a strigat către Ion Țiriac Jr. în timpul meciului nebun cu Marketa Vondrousova de la Dubai! Cuvântul pe care românca i l-a repetat obsesiv iubitului ei

Sorana Cîrstea (România, 22 WTA) a fost surprinsă într-un moment grăitor, în timpul meciului fantastic cu Marketa Vondrousova (Cehia, 8 WTA), scor 2-6, 7-6(1), 6-2 în sferturile de finală ale turneului de la Dubai.

Sorana a revenit fantastic și s-a calificat în semifinale, după ce a fost condusă cu 6-2, 5-1 de campioana de la Wimbledon! Iubitul Soranei, Ion Țiriac Jr., a încurajat-o pe jucătoarea de tenis să continue să lupte, în ciuda scorului.

Partenerul Soranei Cîrstea a urmărit meciul cu Marketa Vondrousova alături de antrenorul Peter Wessels, la fel cum a făcut și la precedentele partide de la Dubai. Țiriac Jr. nu este văzut prea des la turneele de tenis, dar a ținut să-i facă galerie Soranei la Dubai, orașul în care locuiesc cei doi.

După ce a început remontada” din setul secund, Sorana Cîrstea s-a exteriorizat la adresa lui Ion Țiriac Jr.! Sori” a repetat un cuvânt de trei ori către iubitul ei: Acum, acum, acum!”, a strigat Cîrstea, simțind că este momentul să o destabilizeze pe adversară.

Așa s-a și întâmplat, iar Sorana a salvat nu mai puțin de șase mingi de meci ale Marketei, egalând la seturi după ce a fost condusă cu 6-2 și 5-1. Apoi, Cîrstea a început perfect decisivul, adjudecându-și victoria după două ore și 43 de minute de joc. Faptul că nu a renunțat la luptă, deși a avut-o în față pe campioana de la Wimbledon, iar scorul căpătase proporții, este de-a dreptul remarcabil.

Cîrstea s-a calificat în premieră în semifinalele turneului de la Dubai, românca asigurându-și un cec de 158.944 de dolari! Pentru un loc în finala turneului dotat cu premii în valoare totală de 3,21 milioane de dolari, românca se va duela cu Jasmine Paolini (Italia, 26 WTA), cea care a profitat de retragerea Elenei Rybakina (Kazahstan, 3 WTA).

Publicat: 22 02. 2024, 14:40
Actualizat: 22 02. 2024, 15:24