Sorana Cîrstea, mulțumită după cel mai bun meci al sezonului: „Nu am simțit că este o revenire, pentru că nu am prea fost conștientă de scor. A funcționat”

Sorana Cîrstea și-a egalat, joi, cea mai bună performanță într-un turneu de categorie Premier Mandatory – sfert de finală la Beijing, la fel cum a mai reușit de două ori pe zgură, la Madrid. Românca în vârstă de 27 de ani a învins, pentru prima dată într-un turneu WTA, o jucătoare dintre primele patru ale lumii, revenind spectaculos de două ori, pentru o victorie în minimum de seturi, în 83 de minute, cu scorul de 6-1, 7-5.

Sportiva de pe poziția 44 WTA și-a pierdut game-ul inaugural pe serviciu, dar apoi a pus pe tabelă, consecutiv, șase game-uri, trecând în avantaj, 1-0 la seturi, în mai puțin de o jumătate de oră.

Nu m-am gândit la clasament, m-am concentrat pur și simplu pe jocul de astăzi. Am jucat bine în ultimul timp, aș putea spune că rezultatele bune nu au venit pe atât de rapid pe cât mi-aș fi dorit. Dar am lucrat bine în ultimul timp, am făcut lucrurile exact așa cum trebuie și mereu spun că munca pe care o faci este răsplătită până la urmă„, a declarat Sorana la conferința de presă de la finalul partidei, potrivit site-ului WTA.

Antrenorul mi-a spus că am fost condusă cu 5-2 și 40-0 în setul doi, eu nici nu mi-am dat seama. Pur și simplu, am jucat punct cu punct, am încercat să nu mă gândesc la scor. Mi-am propus doar să joc mingea potrivită de fiecare dată. Și cred că a funcționat, pentru că nu mi-am pus presiune. Nu am simțit că este o revenire, pentru că nu am prea fost conștientă de scor. Cu siguranță, a fost plăcut să termin în două seturi„, a mai spus Cîrstea, care se pregătește pentru un nou meci dificil, împotriva Jelenei Ostapenko, campioana-surpriză de la Roland Garros.

Este o jucătoare foarte bună, care a jucat cu adevărat foarte, foarte bine în ultimul timp, mai ales aici, în Asia. Din nou, va trebui să dau tot ce am mai bun. Trebuie să-mi fac jocul meu agresiv și vom vedea care din noi reușește să o facă mai bine„, a tras conluzia „Sori”.

• Jelena Ostapenko (8 WTA) a câștigat singurul meci direct cu Sorana Cîrstea, înn turul doi de la US Open 2017 – scor 6-4, 6-4.
  • Sorana și Jelena au jucat împreună proba de dublu în circuitul asiatic – Seul, Wuhan și Beijing. Bilanțul – o victorie, două înfrângeri, o retragere.
Publicat: 05 10. 2017, 12:41
Actualizat: 05 10. 2017, 23:57