Sorana Cîrstea, lovitură în clasamentul WTA! În timp ce eterna ei rivală Simona Halep e ștearsă din ierarhie, ea urcă în top, deși a fost eliminată din primul tur la Australian Open

Răsturnare de situație în relația dintre Sorana Cîrstea și Simona Halep! În trecut, cele două nu se suportau, dar acum o face praf pe Serena Williams: „Ca om a fost mereu așa”

Sorana Cîrstea (33 de ani) a urcat în clasamentul WTA, de unde Simona Halep a dispărut, deși a fost eliminată de la Australian Open încă din primul tur.

Jucătoarea noastră de tenis a debutat cu stângul la turneul de Grand Slam de la Antipozi, unde a dat peste numărul 94 al clasamentului WTA, Yafan Wang (29 de ani), din China. Asiatica s-a impus cu 0-6, 7-5, 6-2, cu toate că românca își adjudecase primul set, iar în al doilea conducea cu 4-1.

În ciuda eliminării de la Australian Open încă din primul tur, Sorana Cîrstea a urcat în clasamentul WTA, potrivit ierarhiei care a fost dată publicității în cursul zilei de luni, și se apropie de cea mai bună clasare din carieră.

Simona Halep a fost ștearsă de WTA din clasamentul mondial, unde, rivala ei, Sorana Cîrstea, a urcat în această săptămână, în ciuda eliminării premature de la Australian Open.

Jucătoarea de tenis din Târgoviște a cedat în chiar primul tur al turneului de Grand Slam de la Melbourne, după trei seturi, în fața chinezoaicei Yafan Wang.

Cu toate acestea, Sorana Cîrstea a început săptămâna cu zâmbetul pe buze, după ce WTA a dat publicității clasamentul actualizat al celor mai valoroase jucătoare de tenis din lume.

Sportiva noastră a început Australian Open de pe locul 27, iar după înfrângerea prematură de la Antipozi s-a trezit că a urcat în ierarhie. Ea este acum a 25-a din lume, performanță care se apropie de cea mai bună clasare din cariera sa. În vara anului trecut, ea a reușit să pătrundă în Top 23 mondial.

În luna martie, la turneele de la Indian Wells și Miami, Sorana Cîrstea va avea de apărat 605  puncte, după ce la edițiile din 2023 a ajuns până în faza sferturilor de finală, respectiv a semifinalelor.

Publicat: 29 01. 2024, 21:54