Sorana Cîrstea, lovită direct în față la Bad Homburg! Moment incredibil în meciul româncei cu Andrea Petkovic. Cum a ajutat-o adversara | FOTO

Sorana Cîrstea a trăit un episod incredibil la Bad Homburg, după ce a fost lovită direct în față de o minge, în partida pe care a jucat-o în primul tur.

În timpul meciului cu Andrea Petkovic, pe care l-a pierdut în cele din urmă, jucătoarea noastră a primit o minge în zona ochiului, după un serviciu al adversarei, iar Cîrstea a avut nevoie de minute bune pentru a-și reveni.

Captura: Digi Sport

Turneul de la Bad Homburg este de categoria WTA 250 şi este dotat cu premii totale de 235.238 de dolari, fiind programat în perioada 20-26 iunie. Simona Halep, numărul trei mondial, a anunţat că va reveni în circuitul profesionist cu prilejul acestui turneu care se dispută pe iarbă, însă românca a decis să se retragă după ce a ajuns în Germania.

Sorana Cîrstea, lovită direct în față în meciul cu Andrea Petkovic

Sorana Cîrstea s-a resimțit după lovitura dură pe care a primit-o și a rămas cinci minute pe scaun, timp în care Andrea Petkovic a venit cu o pungă de gheață în locul unde se afla românca.

După momente bune în care a primit îngrijiri medicale, Sorana Cîrstea a revenit pe teren, a fost aplaudată de spectatorii prezenți în tribune, dar nu a putut evita eșecul, părăsind repede turneul de la Bad Homburg, după ce a pierdut în două seturi: 3-6, 4-6.

Singura jucătoare rămasă în concursul din Germania este Patricia Țig (26 de ani, 61 WTA), care a învins-o pe Mona Barthel (187 WTA) în primul tur, scor 7-6, 6-3. În turul al doilea, Patricia o va întâlni pe Nadia Podorska, o jucătoare din Argentina.

Captură: Digi Sport

Publicat: 21 06. 2021, 00:01
Actualizat: 24 06. 2021, 19:29