Sorana Cîrstea face senzație în Catalonia! Calificare în prima finală din 2023 pentru româncă, după o nouă victorie în două seturi

Sorana Cîrstea (România, 44 WTA) a învins-o pe Lauren Davis (SUA, 56 WTA) cu 6-3, 7-5 și s-a calificat în finala turneului WTA 125 Catalonia Open! Românca se va lupta pentru titlu cu Elizabeth Mandlik (SUA, 147 WTA), cea care a trecut în semifinale de Dayana Yastremska (Ucraina, 149 WTA), scor 7-5, 4-6, 6-4.

Victorie pentru Sorana Cîrstea în fața americancei Lauren Davis, scor 6-3, 7-5! Sportiva noastră, beneficiară a unui wild card, rămâne fără set pierdut la Catalonia Open și merge în finala turneului aflat la prima ediție, desfășurat la Reus!

Cîrstea va înfrunta duminică o altă sportivă din SUA, pe Elizabeth Mandlik, în prima finală pe care Sorana o va juca în sezonul 2023. Totodată, va fi a 7-a finală în circuitul WTA pentru Sorana Cîrstea, care a cucerit două titluri în carieră (Tașkent 2008 și Istanbul 2021).

UPDATE 16:10 Lauren Davis salvează două mingi de meci și trimite setul în prelungiri: 6-3, 5-5! Sorana Cîrstea se află acum la serviciu, live video AICI.

UPDATE 16:00 Sorana Cîrstea – Lauren Davis 6-3, 5-4! Se repetă scenariul din primul set: jucătoarea noastră revine după ce a fost condusă cu break și preia conducerea. Americanca servește pentru a rămâne în meci.

UPDATE 15:45 Probleme pentru Sorana în actul secund! Posibil prea relaxată după câștigarea primul set cu 6-3, Cîrstea e condusă cu 4-2 de Davis în al doilea. Meciul poate fi urmărit live video AICI.

UPDATE 15:33 Sorana Cîrstea – Lauren Davis 6-3, 2-1! Sportiva noastră menține ritmul și se află la conducere în setul al doilea, dar fără break deocamdată.

UPDATE 15:20 Sorana Cîrstea câștigă in extremis primul set cu Lauren Davis, scor 6-3 după o serie superbă de trei game-uri consecutive!

UPDATE 15:10 Sorana Cîrstea forțează și recuperează break-ul: 4-4! Eleva lui Thomas Johansson servește pentru a conduce pentru prima oară în meci.

UDPATE 14:55 Sorana Cîrstea – Lauren Davis 2-3! Adversara româncei a început curajos, realizând singurul break de până acum.

UPDATE 14:40 A început semifinala dintre Sorana Cîrstea și Lauren Davis! Jucătoarea noastră servește prima în fața americancei.

Sorana Cîrstea luptă sâmbătă pentru calificarea în prima finală a sezonului, la Catalonia Open, turneu din seria WTA 125, dotat cu premii în valoare totală de 100.000 de dolari. Cîrstea o înfruntă pe Lauren Davis, într-o reeeditare a meciului disputat săptămâna trecută la Madrid! Pe zgura din capitala Spaniei, Sportiva din Târgoviște a învins-o pe jucătoarea americană în trei seturi, scor 6-3, 3-6, 6-1, egalând situația la meciuri directe.

Sorana Cîrstea – Lauren Davis, în semifinale la Catalonia Open, Live Video Online după ora 14:30. Anunțul făcut de organizatori înaintea meciului

Sorana Cîrstea și Lauren Davis se întâlnesc din nou în Spania, la Reus, orașul care găzduiește turneul Catalonia Open, unde românca a primit un wild card. Cîrstea este cap de serie numărul 2, iar Davis are statut de favorită 3.

Sorana a obținut calificarea în semifinalele competiției după 6-2, 6-2 cu Caty McNally (SUA, 69 WTA), în timp ce Lauren a eliminat-o în sferturi pe Camila Osorio (Columbia, 115 WTA), scor 6-4, 6-3. Organizatorii spanioli au anunțat că intrarea va fi liberă la meciul dintre Cîrstea și Davis.

Partida Sorana Cîrstea – Lauren Davis are și o miză financiară importantă: românca antrenată de suedezul Thomas Johansson poate încasa 7.390 de euro dacă accede în finala turneului Catalonia Open. Sorana și-a asigurat până acum un premiu de 5.222 de euro, iar campioana competiției va fi recompensată cu 13.040 de euro.

Sorana Cîrstea a revenit în Top 40 WTA după calificarea în semifinalele Catalonia Open

Sorana Cîrstea va juca a doua semifinală a sezonului, după ce a ajuns în penultimul act și la turneul WTA 1000 de la Miami, la sfârșitul lunii martie. Turneul Catalonia Open, desfășurat la Reus, face parte dintr-o categorie inferioară, dar rezultatul arată că românca s-a acomodat cu zgura, înaintea competițiilor de top de la Roma și Roland Garros.

Sorana Cîrstea a „spulberat-o” pe Caty Mcnally, vineri, în sferturile de finală! Românca i-a lăsat doar patru game-uri adversarei și a închis conturile cu aceasta după o oră și 9 minute de joc, scor 6-2, 6-2.

Cîrstea a revenit în Top 40 WTA, acolo unde nu a mai fost din octombrie 2022, făcând un salt de șase poziții. „Sori” a ajuns pe 38 în clasamentul live al WTA, apropiindu-se la 8 locuri de Simona Halep. Dacă accede în finala Catalonia Open, Sorana va urca pe poziția 35 în ierarhia mondială.

Publicat: 06 05. 2023, 16:18
Actualizat: 06 05. 2023, 16:36