Sorana Cîrstea, învinsă de Garbine Muguruza pentru a cincea oară în tot atâtea meciuri! Româncele cad pe capete la Doha

Sorana Cîrstea (România, 31 WTA) a pierdut și al cincilea meci direct cu Garbine Muguruza (Spania, 9 WTA), scor 6-7(4), 1-6 în turul secund al turneului WTA 1000 de la Doha.

Trei românce au fost programate luni pe terenul central la Doha și toate au pierdut dezamăgitor: Simona Halep (27 WTA) a fost eliminată de Caroline Garcia (Franța, 76 WTA), scor 4-6, 3-6 în runda inaugurală, Irina Begu (55 WTA) a pierdut la Petra Kvitova (Cehia, 21 WTA), tot în primul tur, iar Sorana Cîrstea a fost răpusă de Garbine Muguruza cu 6-7(4), 1-6, în manșa secundă.

Sorana nu doar că rămâne fără victorie în fața ibericei, fostă ocupantă a locului 1 mondial și dublă campioană de Grand Slam, dar Cîrstea nu i-a luat nici măcar un set Garbinei Muguruza în întreaga carieră: 6-2, 6-3 în optimi la Australian Open 2017, 6-2, 6-2 în turul trei la Wimbledon 2017, 6-0, 6-4 în optimi la Doha 2018 și 6-3, 6-2 în primul tur la Berlin 2021 au fost celelalte partide dintre Muguruza și Cîrstea.

Sorana Cîrstea a avut un avantaj important în primul set al întâlnirii cu Garbine Muguruza, conducând cu scorul de 4-2! Campioana din Spania și-a luat însă break-ul înapoi și a trimis actul ianugural într-un tie-break în care a fost mai agresivă decât românca. Sportiva din Târgoviște a cedat inițiativa și în setul secund nu i-a mai pus probleme Muguruzei, scor final 6-7(4), 1-6, după o oră și 28 de minute de joc.

Sorana Cîrstea pleacă acasă cu un cec în valoare de 15.080 de dolari, în timp ce Simona Halep și Irina Begu, învinse în primul tur, se consolează cu câte un premiu de 10.820 de dolari. Turneul de la Doha este dotat cu premii în valoare totală de 2,63 milioane de dolari. Jaqueline Cristian (71 WTA) poate salva onoarea româncelor în Qatar, dacă o învinge pe Elena Rybakina (Kazahstan, 20 WTA).

Publicat: 21 02. 2022, 20:10