Sorana Cîrstea, în ultimul tur al calificărilor de la Roland Garros. Un britanic necunoscut a făcut instrucție cu Hănescu

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea, locul 145 WTA, a acces în ultimul tur al calificărilor la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, informează site-ul oficial al competiției.

Cîrstea a învins-o, în turul doi, cu scorul de 7-5, 2-6, 6-3, pe Mariana Duque-Marino (Columbia), cap de serie numărul 2 în calificări și poziția 102 în ierarhia mondială.

În ultimul tur al calificărilor, Sorana Cîrstea, care a obținut, joi, a doua victorie din acest an, o va întâlni pe Veronica Cepede Royg (Paraguay), locul 174 WTA, care a trecut, cu scorul de Laura Siegemund (Germania), a 23-a favorită a calificărilor și poziția 133 în clasamentul mondial.

Roland Garros-ul este turneul favorit al Simonei, sportiva de 25 de ani reușind în 2009 să se califice în sferturile de finală ale competiției.

Tot joi va evolua în turul doi al calificărilor și Patricia Maria Țig, locul 176 WTA, care o va întâlni pe Shahar Peer (Israel), cap de serie numărul 13 și poziția 119 în ierarhia mondială.

Dacă Sorana a făcut un meci foarte bun, nu același lucru se poate spune despre Victor Hănescu. Acesta a fost distrus de un tânăr britanic fără niciun fel de background. Pe numele lui Kyle Edmund, locul 121 mondial, acesta s-a distrat cu Hane, scor 6-1, 6-2. Edmund nu a ajuns niciodată pe tabloul principal de la Roland Garros, totodată nedepășind în niciun Grand Slam turul 1.

Publicat: 21 05. 2015, 17:24
Actualizat: 21 05. 2015, 17:45