Sorana Cîrstea, în turul trei la Roland Garros

UPDATE: Sorana Cîrstea a trecut de suedeza Larsson și s-a calificat în turul 3 la Roland Garros.

Sorana Cîrstea, locul 30 WTA și cap de serie numărul 26, s-a calificat, miercuri, în turul 3 al turneului de la Roland Garros, după ce a învins-o cu scorul de 6-1, 6-4 pe sportiva suedeză Johanna Larsson, locul 66 WTA, în 61 de minute de joc.

În faza următoare, Cîrstea ar putea-o avea ca adversară pe Serena Williams, numărul 1 WTA, dacă americanca va trece, miercuri seară, de sportiva franceză Caroline Garcia, locul 114 WTA.

Cîrstea și Williams s-au mai întâlnit o dată, anul trecut, la Stanford, jucătoarea din SUA câștigând cu 6-1, 6-2.

Jucătoarea Irina Begu, locul 51 WTA, a fost învinsă, marți, cu scorul de 6-3, 6-2, de sportiva spaniolă Silvia Soler-Espinosa, locul 85 WTA, în turul întâi al turneului de la Roland Garros, astfel că Sorana Cîrstea a rămas singura româncă în competiția de simplu feminin.

Meciul Irinei Begu a durat aproxiamtiv 80 de minute.

În turul doi, Sorana Cîrstea, locul 30 WTA și cap de serie numărul 26, o va întâlni pe Johanna Larsson (Suedia), poziția 66 în ierarhia mondială.

Luni, tot în turul I, Alexandra Cadanțu a fost învinsă, cu scorul de 7-6 (3), 6-1, de americanca Vania King, Monica Niculescu a fost eliminată, cu scorul de 6-2, 6-3, de Johanna Larsson, iar Simona Halep a pierdut, cu scorul de 6-3, 2-6, 2-6, în fața sportivei spaniole Carla Suarez Navarro, cap de serie numărul 20.

sursa: Mediafax

Publicat: 29 05. 2013, 19:44
Actualizat: 29 05. 2013, 20:28