Sorana Cîrstea, eliminată în optimile turneului WTA de la Linz! Românca a impresionat doar la capitolul vestimentar | FOTO

Sorana Cîrstea a pierdut clar în optimile de finală ale turneului WTA International de la Linz (Austria), scor 4-6, 4-6 cu Ocean Dodin.

Sorana Cîrstea (România), numărul 87 WTA, a ratat calificarea în sferturile turneului de la Linz (Austria), dotat cu premii în valoare totală de 225.500 de dolari! Ocean Dodin (Franța, 115 WTA) a răpus-o” joi pe Sorana, iar România a rămas fără nicio reprezentantă pe tabloul de simplu din Austria.

Sorana a obținut o singură victorie la Linz, în turul inaugural, grație retragerii Juliei Grabher (Austria, 225 WTA) la scorul de 2-3. În schimb, Cîrstea a punctat ceva mai mult la capitolul vestimentar, purtând un echipament foarte apreciat de fani.

Sorana Cîrstea a ratat calificarea în sferturile turneului WTA de la Linz

Sorana Cîrstea a avut o evoluție ștearsă în meciul din optimi cu Ocean Dodin. Franțuzoaica, aflată într-o formă excelentă, a început în forță și a realizat singurul break al primului set la scorul de 2-2. Dodin a avut break în față și în actul doi, la 1-2, Cîrstea a întors scorul și a condus cu 3-2 și 4-3, însă următoarele trei game-uri i-au aparținut lui Ocean, scor final 4-6, 4-6.

Cîrstea rămâne fără niciun sfert de finală în circuitul WTA în anul 2020, în timp ce Dodin face a doua victimă” din România la Linz. Franțuzoaica a învins-o și pe Laura Paar, în finala calificărilor, scor 6-2, 7-5. Partida dintre Cîrstea și Dodin a durat o oră și 25 de minute, iar sportiva din Târgoviște se mulțumește cu un cec în valoare de 2.540 de dolari.

Sorana Cîrstea, învinsă dar apreciată pentru stilul vestimentar

Sorana a fost lăudată de fani pe rețelele de socializare pentru echipamentul pe care l-a îmbrăcat, oferit de sponsorul său tehnic! Cîrstea a evoluat într-o rochie albastră cu buline și a impresionat la capitolul vestimentar în cadrul ultimului turneu WTA din 2020.

Dacă pe tabloul de simplu nu a mai rămas nicio româncă, la dublu evoluează, tot joi, în sferturile de finală, Irina Bara, alături de Sara Sorribes Tormo (Spania) – le întâlnesc pe Jil Teichman (Elveția) și Renata Voracova (Cehia), și Irina Begu, împreună cu Nadia Podoroska (Argentina) – le înfruntă pe cehoaicele Lucie Hradecka și Katerina Siniakova.

Publicat: 12 11. 2020, 17:37
Actualizat: 12 11. 2020, 17:43