Sorana Cîrstea, calificare superbă în sferturi la Birmingham după o victorie cu 6-1, 6-1! Prima reacție a româncei: „Am jucat de vis!”

Sorana Cîrstea (România, 36 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Birmingham (Marea Britanie), după o victorie impresionantă: 6-1, 6-1 cu Aleksandra Krunic (Serbia, 103 WTA).

Sorana Cîrstea e pe val la turneul de la Birmingham, sportiva din Târgoviște ajungând miercuri în sferturi grație unei victorii fără drept de apel! Cîrstea, care în primul tur a trecut de Shelby Rogers (SUA, 39 WTA) cu 6-3, 4-6, 6-1, i-a lăsat doar două game-uri Aleksandrei Krunic în optimile de finală, scor 6-1, 6-1.

„Sori” și-a asigurat un premiu de 6.200 de dolari și se va lupta pentru un loc în semifinale cu învingătoarea partidei Caty McNally (SUA, 197 WTA) – Donna Vekic (Croația, 92 WTA). În sferturile de finală de la Birmingham se poate califica și Simona Halep, constănțeanca duelându-se cu Harriet Dart (Marea Britanie, 106 WTA) după ora 17:00.

Sorana Cîrstea și-a „distrus” adversara din optimi la Birmingham, obținând biletul pentru sferturi după numai o oră și 13 minute de joc. Cîrstea a reușit doi ași și a comis două duble greșeli, în timp ce Aleksandra Krunic a servit un singur as și a făcut patru duble greșeli. După victoria cu 6-1, 6-1, Sorana a acordat un scurt interviu pe teren. Românca s-a declarat recunoscătoare pentru faptul că poate juca tenis la un nivel înalt la vârsta de 32 de ani:

„Sunt foarte fericită, am jucat de vis și mi-a ieșit totul! Nu pot să cer mai mult decât am făcut astăzi, publicul a fost extraordinar. A fost o zi bună la serviciu pentru mine! Vârsta este doar un număr. Nu contează anii sau clasamentul. În fiecare an învățăm din viață și din greșeli! Sunt foarte mândră și onorată să fac parte din acest sport, am început de la 4 ani și am avut o călătorie extrem de plăcută! Tenisul poate da speranțe și îndeplini visuri”, a declarat Sorana Cîrstea după calificarea în sferturi la Birmingha,

Publicat: 15 06. 2022, 14:45