Sorana Cîrstea, calificare spectaculoasă în turul 2 la Australian Open! A provocat prima eliminare a unui cap de serie, va juca în turul doi cu Cori Gauff

Sorana Cîrstea a făcut un meci mare cu Barbora Strycova și merge în turul 2 la Australian Open 2020

Sorana Cîrstea a obținut calificarea în turul 2 la Australian Open 2020, după ce a trecut în minimum de seturi de Barbora Strycova, din Cehia, favorită numărul 32 a competiției, scor 6-2, 7-6 (5). Sorana produce, astfel, prima surpriză pe tabloul feminin și reușește să provoace eliminarea primului cap de serie la actuala ediție a turneului de la Antipozi.

Sorana Cîrstea a preluat inițiativa de la 2-2 în primul set și a avut o serie excelentă de șase game-uri la rând câștigate, pe parcursul căreia și-a și adjudecat primul set. Manșa a doua a avut o desfășurare spectaculoasă. Sorana a condus 5-3, dar Strycova a reușit să revină, astfel că s-a ajuns la tiebreak.

Sorana Cîrstea joacă în turul 2 la Australian Open cu Corri Gauff

Sorana a avut 4-1 și 5-3 în tiebreak, dar Strycova a reușit să egaleze la cinci și să se apropie foarte mult de setul decisiv. Doar că românca a avut ultimul cuvânt în cele din urmă. A făcut două puncte la rând și a închis partida. În runda a doua de la Melbourne, Sorana Cîrstea va avea o adversară de top.

Rivala ei va fi jucătoarea americană Cori Gauff contra căreia va juca în noaptea de marți spre miercuri. Gauff a învins-o, luni, în primul tur, cu scorul de 7-6 (5), 6-3, pe compatrioata ei Venus Williams, locul 5 WTA. Partida a durat o oră şi 37 de minute.

Tot pe tabloul feminin, două dintre favoritele la câștigarea titlului, Serena Williams și Naomi Osaka, au obținut victorii facile în runda inaugurală. Serena Williams a trecut de Anastasia Potapova, scor 6-0,6-3, în vreme ce Naomi Osaka a învins-o pe Marie Bouzkova, din Cehia, scor 6-2, 6-4. Osaka este deținătoarea trofeului și are de apărat 2000 de puncte de la actuala ediție a turneului de la Antipozi. O surpriză uriașă s-a înregistrat pe tabloul masculin, unde favoritul numărul 13, Denis Shapovalov, a fost învins de maghiarul Marton Fucsovics, scor 3-6, 7-6 (7), 1-6, 6-7 (3). Borna Coric, favorit 25, iese și el din competiție, învins de americanul Sam Querey, 3-6, 4-6, 4-6.

Publicat: 20 01. 2020, 05:41
Actualizat: 20 01. 2020, 08:52