Sorana Cîrstea, calificare en fanfare în sferturile turneului WTA de la Portoroz! Cu cine se duelează pentru un loc în careul de ași

Sorana Cîrstea (România, 40 WTA) a acces în sferturile de finală ale turneului WTA de la Portoroz (Slovenia), după o victorie în minimum de seturi: 7-5, 6-2 cu Tereza Martincova (Cehia, 61 WTA)! Pentru un loc în careul de ași, Sorana se duelează vineri cu Jasmine Paolini (Italia, 87 WTA).

Sorana Cîrstea a obținut joi calificarea în al patrulea sfert de finală din acest sezon, la Portoroz, după ce a mai ajuns cel puțin în această fază și la Grampians Trophy (sferturi), Istanbul (titlu) și Strasbourg (finală)! Cîrstea a învins-o relativ lejer pe Martincova, într-o oră și 35 de minute de joc, scor 7-5, 6-2.

Pentru un loc în semifinalele turneului WTA de la Portoroz, dotat cu premii în valoare totală de 189.708 de euro, sportiva din Târgoviște se duelează cu Jasmine Paolini din Italia! Meciul este programat vineri, după ora 15:00. Sorana nu a mai înfruntat-o niciodată pe italiancă într-un meci oficial.

Sorana Cîrstea, calificare en fanfare în sferturile turneului WTA de la Portoroz! Urmează un duel cu Jasmine Paolini din Italia

Sorana Cîrstea a trecut de Tereza Martincova și s-a calificat în sferturile de finală la Portoroz! Cîrstea a avut emoții doar în primul set, când a revenit spectaculos de la 2-5! „Sori” a realizat o serie superbă de cinci game-uri consecutive, făcându-și KO adversara! Setul secund nu a avut istoric, iar românca a obținut o victorie importantă, care a venit la pachet cu un cec de 4.677 de euro și 60 de puncte WTA. Jasmine Paolini este următoarea adversară a Soranei Cîrstea.

Sorana este a patra favorită a turneului WTA de la Portoroz, iar în sferturi s-au mai calificat alte trei jucătoare aflate pe lista capilor de serie: Yulia Putintseva (Kazahstan, favorită 2), Alison Riske (SUA, favorită 3) și Tamara Zidansek (Slovenia, favorită 5). Favorita principală a competiției, Petra Martic (Croația), a cedat încă din primul tur, 3-6, 4-6 cu jucătoarea locală Kaja Juvan (103 WTA).

Publicat: 17 09. 2021, 08:25