Zi neagră la US Open: toate româncele au pierdut înainte de turul trei! Irina Begu, învinsă de o adversară mai slab clasată cu 100 de locuri decât ea. Sorana Cîrstea, eliminată de Belinda Bencic

Irina Begu (42 WTA) a fost răpusă de Yue Yuan (China, 142 WTA), scor 3-6, 6-7(6), iar Sorana Cîrstea (37 WTA) a pierdut dramatic cu Belinda Bencic (Elveția, 13 WTA), scor 6-3, 5-7, 2-6 în turul doi la US Open. Astfel, România rămâne fără nicio reprezentantă în proba de simplu a Grand Slam-ului american, după doar două runde.

Irina Begu este eliminată și ea de la US Open: 3-6, 6-7(6) cu Yue Yuan, jucătoare mai slab clasată cu 100 de locuri decât românca! Begu a făcut un meci extrem de modest, iar chinezoaica a dominat jocul în marea lui parte.

Înainte de meciul Irinei, pe Terenul 11 s-au duelat Sorana Cîrstea și Belinda Bencic, iar jucătoarea din Târgoviște a pierdut lamentabil după ce a condus cu 6-3, 5-3, scor final 6-3, 5-7, 2-6. Tot în turul al doilea s-a recunoscut învinsă și Gabriela Ruse, 2-6, 6-7(4) cu Cori Gauff, iar Simona Halep și Jaqueline Cristian au părăsit turneul de la US Open încă din primul tur.

UPDATE 22:30 Irina Begu face face rebreak-ul in extremis și rămâne în meci: 3-6, 6-6 cu Yue Yuan!

UPDATE 22:20 Irina Begu cedează inițiativa, iar Yue Yuan va servi pentru victorie la 3-6, 5-6!

UPDATE 22:05 Begu face 3-6, 5-4, iar acum poate forța egalarea pe Terenul 11!

UPDATE 21:55 Probleme pentru Irina Begu și în setul secund! După ce a condus cu 3-1, Yue Yuan o egalează pe româncă: 3-6, 3-3!

Rafael Nadal and Xisca Perello in Paris, France

UPDATE 21:29 Irina Begu pierde fără drept de apel primul set: 3-6 cu Yue Yuan! Jucătoarea mai slab clasată cu 100 de locuri decât Begu a făcut legea pe propriul serviciu până acum.

UPDATE 21:22 Outsidera continuă să servească solid, iar Irina Begu e condusă cu 2-5!

UPDATE 21:15 Irina Begu – Yue Yuan 1-4! Bucureșteanca nu poate citi, deocamdată, jocul adversarei, iar chinezoaica se desprinde în primul set.

UPDATE 20:55 Irina Begu, singura româncă rămasă în cursă la US Open, a început la retur meciul cu Yue Yuan! Asiatica și-a câștigat serviciul, 0-1!

Sorana Cîrstea își încheie aventura la US Open 2022 după un meci pe care va vrea să îl uite cât mai repede: 6-3, 5-7, 2-6 cu Belinda Bencic! Cîrstea a avut victoria în mână la 6-3, 5-3, apoi a servit pentru meci, însă jucătoarea din Târgoviște a clacat din punct de vedere mental! Irina Begu rămâne singura reprezentantă a României în turneul de simplu la Flushing Meadows.

UPDATE 20:25 Încă un game fără istoric pe serviciul Belindei Bencic, iar Sorana Cîrstea va servi pentru a rămâne în partidă: 6-3, 5-7, 2-5!

UPDATE 20:20 Belinda Bencic se desprinde în setul decisiv: 6-3, 5-7, 1-4! Sorana Cîrstea este dominată fizic, dar și mental, aflându-se la un pas de eliminare.

UPDATE 20:10 Sorana Cîrstea se află acum sub presiune: 6-3, 5-7, 1-2 cu Belinda Bencic!

UPDATE 19:50 Sorana Cîrstea se vede egalată la seturi, după ce a condus cu 6-3 și 5-3! Revenire incredibilă pentru Belinda Bencic, după o serie de patru game-uri consecutive, scor 6-3, 5-7!

UPDATE 19:40 Sorana Cîrstea – Belinda Bencic 6-3, 5-5! Sori nu poate închide meciul cu serviciu, iar Belinda trimite setul în prelungiri!

UPDATE 19:30 Sorana se apropie la un singur game de calificarea în turul trei la US Open: 6-3, 5-3! Belinda servește pentru a rămâne în meci.

UPDATE 19:25 Sorana Cîrstea – Belinda Bencic 6-3, 4-3! Românca își menține break-ul avans în actul secund!

UPDATE 19:13 Cîrstea reușește break-ul și în setul secund: 6-3, 3-2 cu Bencic! Sportiva din Târgoviște continuă să dicteze ritmul pe Terenul 11.

UPDATE 18:58 Sorana Cîrstea – Belinda Bencic 6-3, 1-2! Elvețianca își ridică nivelul în setul al doilea și trece în față pe tabelă, dar românca urmează la serviciu.

UPDATE 18:45 Sorana Cîrstea își adjudecă primul set în fața Belindei Bencic, scor 6-3 după 35 de minute de joc! Cum ar fi ca sportiva noastră să o învingă pe elvețiancă pentru a treia oară în tot atâtea meciuri!

UPDATE 18:40 Sorana reușește un break uriaș și va servi pentru set în fața favoritei 13, scor 5-3!

UPDATE 18:23 Sorana Cîrstea joacă solid până acum și o conduce pe Belinda Bencic cu 3-2! Românca a revenit excelent după ce a fost condusă cu break la 1-2!

UPDATE 18:05 A început duelul dintre Sorana Cîrstea și Belinda Bencic, cu românca la serviciu! Hai, Sorana!

Sorana Cîrstea și Irina Begu, singurele românce rămase în turneul de la US Open, au fost programate să joace pe același teren meciurile din turul al doilea! Cîrstea va intra prima pe Terenul 11, pentru a disputa un meci de gală contra Belindei Bencic! Imediat după întâlnirea dintre Sorana și Belinda va avea loc meciul Begu – Yuan, în care Irina pornește cu prima șansă.

România a avut cinci reprezentante pe tabloul principal de la US Open, dar Simona Halep și Jaqueline Cristian au ieșit încă din primul tur, iar Gabriela Ruse a pierdut în turul secund. Turneul de la US Open poate fi urmărit în direct la TV pe programele Eurosport și pe aplicația Eurosport Player.

Sorana Cîrstea – Belinda Bencic și Irina Begu – Yue Yuan, în turul doi la US Open! Live Video Online. Singurele românce rămase în turneu, programate să joace pe același teren

Sorana Cîrstea joacă un meci de foc împotriva Belindei Bencic în turul doi la US Open, dar sportiva din Târgoviște are un atu important! Cîrstea o conduce pe Bencic cu 2-0 în meciurile directe, ultimul joc dintre cele două având loc chiar în acest an, 6-2, 6-7(3), 6-4 în primul tur la Cincinnati. Dacă o elimină pe elvețiancă, Sorana o va întâlni în turul trei pe câștigătoarea duelului dintre cehoaicele Karolina Pliskova (22 WTA) și Marie Bouzkova (41 WTA).

Irina Begu, cea care a eliminat o favorită în runda inaugurală de la US Open, pe Elise Mertens (Belgia, 33 WTA), întâlnește o adversară din afara Top 100 WTA în turul secund. Meciul de joi va fi primul în circuitul WTA între Irina Begu și Yue Yuan, sportivă venită din calificări. Dacă trece de jucătoarea din China, Irina Begu va evolua în faza următoare împotriva învingătoarei dintre Jessica Pegula (SUA, 8 WTA) și Aliaksandra Saasnovich (Belarus, 32 WTA).

Publicat: 01 09. 2022, 22:40
Actualizat: 01 09. 2022, 23:01