Sorana Cîrstea, a treia înfrângere consecutivă în circuit. Românca a fost eliminată de la Linz

Sorana Cîrstea (80 WTA) a fost eliminată în primul tur al turneului de la Linz (Austria), de Jil Belen Teichman (Elveția; 158 WTA), scor 4-6; 2-6.

În urma acestei înfrângeri, Cîrstea bifează al treilea eșec consecutiv în circuit. De altfel, sportiva noastră nu a mai înregistrat două victorii consecutive din iulie, de la turneul din București. Ultima înfrângere a survenit în fața unei sportive aflate cu aprope 80 de locuri mai jos, Belen Teichman. După o oră și 17 minute, Sorana a cedat în două seturi, nereușind să facă vreun break. Adversara a fost mai bună la toate capitolele și, datorită unui break în primul set și două în manșa secundă, s-a impus cu 6-4; 6-2.

Prezența în primul tur la Linz este recompensată cu 1 punct WTA și 1.694 de euro.

Publicat: 09 10. 2018, 16:39
Actualizat: 09 10. 2018, 16:41