Sorana Cîrstea a fost la pământ, la propriu, dar a reacționat uimitor în meciul cu Daria Kasatkina de la Roland Garros! Cum și-a revenit după o căzătură zdravănă | FOTO

Sorana Cîrstea (România, 54 WTA) a tras o sperietură zdravănă în timpul meciului cu Daria Kasatkina (Rusia, 37 WTA), dar sportiva noastră a depășit momentul dificil și s-a calificat în optimi la Roland Garros!

Sorana Cîrstea le-a dat mari emoții fanilor, vineri, înainte de a o învinge pe Daria Kasatkina, scor 6-3, 6-2 în turul 3 la Roland Garros! Cîrstea s-a împiedicat și a suferit o căzătură urâtă, dar din fericire nu a pățit nimic grav!

Culmea, Sorana a fost protagonista unei faze similare luna trecută, când s-a accidentat serios la gleznă în turul I la Madrid! Cîrstea a pierdut atunci în fața Jessicăi Pegula, scor 6-7(5), 3-6, dar de data aceasta a trecut cu bine peste momentul de cumpănă.

Sorana Cîrstea a suferit o căzătură zdravănă în meciul cu Daria Kasatkina, dar și-a revenit uimitor și s-a calificat în optimi la Roland Garros

Alergând după o minge trimisă de adversară, Cîrstea s-a împiedicat și s-a prăbușit pe teren în startul primului set, după ce realizase break-ul! Românca a solicitat intervenția medicului, care i-a bandajat glezna, iar apoi a reacționat uimitor!

Sorana nu s-a menajat absolut deloc, a continuat să lovească puternic și a răpus-o pe Daria după o oră și 19 minute de joc, scor 6-3, 6-2! Cîrstea se va bucura de două zile de odihnă la Paris, iar duminică va lupta pentru calificarea în sferturi contra slovenei Tamara Zidansek (85 WTA).

Sorana Cîrstea a revenit săptămâna trecută în circuit, după accidentarea suferită la Madrid

Sorana a revenit săptămâna trecută în circuit, după accidentarea la gleznă, ea participând la turneul de la Strasbourg, unul pregătitor pentru Roland Garros. „Sori” a disputat finala, pe care a pierdut-o la Barbara Krejcikova, scor 3-6, 3-6.

Sorana Cîrstea și-a asigurat un premiu în valoare de 189.000 de euro la Roland Garros, iar acum are o șansă uriașă! Ea își poate egala cea mai bună performanță a carierei în turneele de Grand Slam, sfertul de finală atins tot la turneul parizian, în anul 2009.

Publicat: 04 06. 2021, 19:43
Actualizat: 05 06. 2021, 22:16