Sorana Cîrstea a răbufnit pe teren, dar și pe rețelele de socializare, după evoluția care a pus punct parcursului ei de la Seul: a pierdut în fața unei jucătoare aflată cu peste de 100 de locuri mai jos în clasamentul WTA. „Foarte dezamăgită!”

Sorana Cîrstea și-a pierdut cumpătul pe teren, în fața thailandezei Luksika Kumkhum, o jucătoare de care, în clasamentul WTA, o despart mai mult de 100 de poziții. Românca, aflată în prezent pe poziția 52, dar cu acces garantat înapoi în Top 50 de luni, a luat un start ideal de meci, în sferturile de la Seul: 3-0 categoric. Lucrurile au luat însă o turnură dramatică mai departe: a pierdut 12 din următoarele 13 game-uri jucate. Iar Kumkhum (155 WTA) s-a impus în doar 66 de minute.

Sportiva din Târgoviște a răbufnit prima dată pe teren, în game-ul doi al setului secund, când a greșit două servicii la rând și i-a oferit adversarei minge de break pe lansarea sa.

Cîrstea a distribuit apoi, după meci, un mesaj presărat cu dezamăgire, dar și autocritc, prin intermediul rețelelor de socializare. „Foarte dezamăgită de înfrângerea de astăzi. Voi  munci  mai aprig și voi învăța din greșelile mele, pentru ca ziua de astăzi să nu se mai repete niciodată„, a transmis Sorana, care se îndreaptă acum spre Wuhan (China).

• Sorana Cîrstea a abandonat alături de Jelena Ostapenko din competiția de dublu, înaintea partidei din sferturi.
Publicat: 22 09. 2017, 16:16
Actualizat: 22 09. 2017, 16:48