Sorana Cîrstea a oferit una dintre imaginile turneului de la Cincinnati! Gestul neașteptat făcut de româncă după ce a fost eliminată de Maria Sakkari | FOTO

Sorana Cîrstea (România, 31 WTA) a făcut un gest tot mai rar în zilele noastre, după ce a fost învinsă de Maria Sakkari (Grecia, 8 WTA), scor 2-6, 6-3, 7-5 în turul secund la WTA 1000 Cincinnati.

Sorana Cîrstea a oferit o mostră de fair-play, luându-și în brațe adversara la capătul unui meci dramatic! Duelul cu Maria Sakkari, disputat miercuri seară, s-a întins pe durata a două ore și 20 de minute.

Maria Sakkari, a 8-a favorită de la Cincinnati, a fost ținută în șah de Sorana Cîrstea, însă sportiva noastră a clacat pe final. Dacă în ultimul timp vedem tot mai des strângeri de mână reci între adversarele din circuitul WTA, Sori a făcut un gest de prietenie față de Maria.

În momentul în care s-a întâlnit cu grecoaica la fileu, Cîrstea a îmbrățișat-o pe Sakkari, arătându-i acesteia respectul cuvenit. Asta după ce în timpul jocului s-au consumat mai multe faze tensionate.

La scorul de 4-4 în setul decisiv al meciului Sorana Cîrstea – Maria Sakkari de la Cincinnati, jucătoarea din Grecia a început să râdă ironic, fiind exasperată de loviturile norocoase ale româncei.

Sorana Cîrstea, reacție nervoasă în timpul meciului cu Maria Sakkari

De partea cealaltă, Sorana a cedat nervos în momentul în care Maria a intrat în controlul partidei. Nemulțumită că membrii staff-ului nu o încurajau așa cum și-ar fi dorit, românca a răbufnit și a țipat către aceștia.

Sorana începuse senzațional turneul de la Cincinnati, eliminând-o fără drept de apel pe Ekaterina Alexandrova, cu 6-0, 6-2. Românca și-a asigurat un cec de 17.930 de dolari grație victoriei reușite în fața rusoaicei.

După înfrângerea cu Maria Sakkari, pentru sportiva din Târgoviște urmează turneul de Grand Slam de la US Open, programat în perioada 28 august – 10 septembrie.

Publicat: 17 08. 2023, 19:38