Sorana Cîrstea a început greoi, dar s-a calificat în turul doi la Miami! Ana Bogdan, eliminată de numărul 193 WTA | GALERIE FOTO & VIDEO

Sorana Cîrstea (74 WTA) a debutat cu victorie la turneul WTA 1000 de la Miami, 7-6(6), 6-2 cu Fernanda Contreras Gomez (Mexic, 179 WTA), în timp ce Ana Bogdan (60 WTA) a fost eliminată de Robin Montgomery (SUA, 193 WTA), scor 6-3, 3-6, 3-6.

Sorana Cîrstea confirmă forma bună, după ce săptămâna trecută a ajuns în sferturi la Indian Wells, iar sportiva din Târgoviște i s-a alăturat Irinei Begu (34 WTA) în turul doi la Miami. Ana Bogdan nu a putut trece însă de outsidera Robin Montgomery, părăsind competiția dotată cu premii în valoare totală de 8,8 milioane de dolari.

Sorana Cîrstea a avut un început greoi de meci, miercuri seară, iar Fernanda Contreras Gomez, posesoare a unui wild card, și-a creat trei mingi de set. „Sori” le-a salvat însă pe toate, adjudecându-și primul act după un tie-break dramatic. Gomez nu a mai putut ține pasul cu Cîrstea în manșa secundă și sportiva noastră a încheiat conturile după două ore și 3 minute de joc, scor 7-6(6), 6-2.

Sorana Cîrstea și-a asigurat un premiu de 30.885 de dolari, iar în turul al doilea al turneului de la Miami o va înfrunta pe Caroline Garcia (Franța, 4 WTA). Cîrstea și Garcia se vor întâlni pentru a doua oară în două săptămâni! Românca a câștigat bătălia cu franțuzoaica la Indian Wells, scor 6-4, 4-6, 7-5 în optimile de finală.

Ana Bogdan a jucat solid în startul meciului cu Robin Montgomery, dar americanca intrată și ea pe taboul principal grație unui wild card a surprins-o pe jucătoarea din Sinaia în următoarele două seturi, scor 6-3, 3-6, 3-6. Bogdan nu a participat la Indian Wells și a părut că nu s-a simțit în apele ei la Miami.

Cum s-a încheiat „duelul românesc” dintre Bianca Andreescu și Emma Răducanu

Un alt meci spectaculos a avut loc miercuri seară, între Bianca Andreescu (Canada, 31 WTA) și Emma Răducanu (Marea Britanie, 72 WTA), ambele sportive de origine română. Bianca și Emma s-au duelat pentru a doua oară în circitul WTA, iar „Bibi” a câștigat din nou, scor 6-3, 3-6, 6-2.

Bianca Andreescu și Emma Răducanu, foste câștigătoare ale Grand Slam-ului de la US Open, au mai multe lucruri în comun, dar jucătoarea ce reprezintă Canada demonstrează că este mai puternică decât sportiva britanică.

Bianca a făcut-o de râs pe Emma în primul set, când jucătoarea cu tată român și mamă asiatică a fost lobată dintr-o poziție imposibilă. Cu toate că Răducanu și-a intrat în ritm în setul al doilea și a trimis duelul în decisiv, Andreescu a defilat în actul al treilea. Bianca a câștigat cu 6-3, 3-6, 6-2, iar în turul al doilea o va întâlni pe Maria Sakkari (Grecia, favorită 7). Totodată, Bianca a dus scorul întâlnirilor directe cu Emma la 2-0. Ea a învins-o pe britanică și la Roma, anul trecut: 6-2, 2-1 (abandon).

Publicat: 22 03. 2023, 21:36
Actualizat: 24 03. 2023, 19:21