Sorana Cîrstea a dat lovitura după calificarea spectaculoasă în sferturi la Dubai! Și-a egalat cea mai bună clasare a carierei, dar a încasat și un premiu important

Sorana Cîrstea (România, 22 WTA) a dat lovitura după ce a învins-o miercuri pe Donna Vekic (Croația, 31 WTA), scor 3-6, 6-3, 7-5 în optimile de finală ale turneului WTA 1000 de la Dubai.

Sorana Cîrstea își egalează cel mai bună clasare a carierei grație parcursului superb de la Dubai: jucătoarea antrenată de Peter Wessels urcă pe locul 21 mondial!

Totodată, Sorana și-a asigurat un premiu consistent după victoria cu Donna Vekic, în valoare de 72.965 de dolari. Românca a trecut dramatic de croata care în faza precedentă o eliminase pe Aryna Sabalenka! Vekic a servit pentru victorie la 4-5 în decisiv, dar Cîrstea a revenit superb și s-a calificat din nou în sferturi la Dubai, după 10 ani.

Sorana Cîrstea e pe val la turneul de la Dubai, iar sportiva noastră culege roadele în orașul adoptiv! Cîrstea și-a egalat cel mai bun loc în clasamentul WTA, revenind pe 21 WTA după 11 ani de așteptare.

Cea mai bună jucătoare de tenis a României, în condițiile în care Simona Halep se află în stare de suspendare, a acumulat 2.048 de puncte după victoria cu Donna Vekic, devansând-o pe Caroline Garcia (Franța, 2.040 de puncte).

Dacă va câștiga și meciul următor, contra Marketei Vondrousova (Cehia, 8 WTA), Sorana Cîrstea va ajunge la 2.223 de puncte și se va apropia la doar două puncte de Barbora Krejcikova (Cehia, 2.235 de puncte). În cazul în care va câștiga turneul, Sorana ar acumula 2.833 de puncte și va urca pe poziția 14 în lume.

Sorana își va asigura un premiu de 158.944 de dolari dacă trece și de Marketa Vondrousova

Sorana Cîrstea le-a mai învins la Dubai pe Sofia Kenin și Veronika Kudermetova, dar următoarea adversară a româncei este una și mai solidă. Marketa Vondrousova, campiona de la Wimbledon, a făcut instrucție cu Ludmilla Samsonova (Rusia, 15 WTA), scor 6-2, 6-2 în optimi.

Meciul Soranei cu Marketa va avea de asemenea o miză financiară uriașă: câștigătoarea va pune mâna pe un premiu de 158.944 de dolari și 390 de puncte WTA.

Favorita principală a turneului de la Dubai este Iga Swiatek, jucătoarea care a răpus-o pe Sorana Cîrstea la turneul precedent, desfășurat la Doha. Poloneza se află însă pe cealaltă jumătate de tablou la Dubai, iar românca o poate întâlni doar în finală.

Publicat: 21 02. 2024, 16:23
Actualizat: 21 02. 2024, 16:26