Sorana Cârstea, accidentată la piciorul stâng I Este în pericol să rateze Australian Open

Sorana Cîrstea (locul 74 WTA), jucătoarea română de tenis, s-a retras de la turneul WTA de la Hobart (Australia), dotat cu premii totale de 275.000 de dolari, din cauza unei accidentări la piciorul stâng, au anunţat organizatorii. Există informații că ar putea rata Australian Open dacă nu se va reface în câteva zile.

Cîrstea, venită din calificări, ar fi urmat să joace luni cu sportiva cehă Kristyna Pliskova, în primul tur pe tabloul principal. Locul ei a fost luat de Nina Stojanovic (84 WTA), din postura de lucky loser, anunță News.ro. Înainte de a ajunge pe tabloul principal, Sorana Cîrstea, cap de serie numărul 1, a învins-o, duminică, pe Irina-Camela Begu, locul 101 WTA şi cap de serie numărul 11, în ultimul tur al calificărilor.

În prmul turneu al anului 2020, Sorana Cîrstea a fost învinsă în turul I al turneului de categorie WTA International de la Shenzhen de chinezoaica de 18 ani Xiyu Wang, locul 144 WTA, beneficiară a unui wild card.

Publicat: 13 01. 2020, 11:49