Șoc la Australian Open! Naomi Osaka, eliminată încă din primul tur: ce a putut face fostul lider WTA într-o pauză de odihnă. VIDEO

Naomi Osaka, fost lider al clasamentului WTA și cvadruplă campioană de Grand Slam, a pierdut încă din primul tur la Australian Open 2024, în fața franțuzoaicei Caroline Garcia, scor 6-4, 7-6(2).

Naomi Osaka a revenit în 2024 în circuitul WTA, după ce a stat 15 luni în concediu de maternitate, dar nipona a pierdut la debutul în Grand Slam-ul de la Antipozi.

Sportiva antrenată de Wim Fissette a arătat un nivel de joc bun, însă Caroline Garcia a fost prea puternică pentru ea. Osaka a triumfat de două ori în carieră la Australian Open, în cadrul edițiilor din 2019 și 2021!

Naomi Osaka a pierdut încă din primul tur la Australian Open și a oferit imagini hilare

Naomi Osaka a suferit o înfrângere dezamăgitoare, luni dimineață, la debutul în turneul de la Australian Open! Caroline Garcia a răpus-o pe japoneză cu 6-4, 7-6(2), după o oră și 28 de minute de joc.

Într-o pauză de odihnă, Naomi Osaka a oferit imagini hilare! Japoneza a început să citească dintr-un carnețel, dar informațiile de acolo nu au ajutat-o să-i contracareze jocul Carolinei Garcia. Turneul de la Australian Open a fost al doilea la care s-a înscris Naomi după revenirea în circuit. Ea a mai participat și la Birsbane, fiind eliminată de Karolina Pliskova în turul doi, scor 3-6, 7-6(4), 6-4.

După meci, franțuzoaica a complimentat-o pe Naomi Osaka: „Am mult respect pentru Naomi ca persoană și ca jucătoare. A lipsit 15 luni din circuit, mă bucur că a revenit și sper că se va bucura de tenis de acum încolo. E o fată grozavă, a făcut multe pentru tenis, iar la șase luni după ce a născut e la un nivel uimitor. După primele două game-uri, am știut că va fi un meci greu și că trebuie să fiu agresivă, să dau multe meci înapoi. Am reușit să rămân solidă și să fiu agresivă”, a declarat Garcia după meciul transmis de Eurosport.

Publicat: 15 01. 2024, 14:43