Șoc în Principat! Novak Djokovic, eliminat în turul secund la Monte Carlo de finalistul ediției 2015 a BRD Năstase Țiriac-Trophy. Sârbul nu mai pierduse „pe teren” din noiembrie 2015

Liderul incontestabil al ierarhiei mondiale, sârbul Novak Djokovic, a fost învins în turul secund al turneului Masters de la Monte Carlo, scor 4-6, 6-2, 4-6, de cehul Jiri Vesely.

Cel mai bun jucător al lumii a început greu primul meci pe zgură al sezonului, a pierdut primul set (4-6), dar a apăsat pedala de accelerație în manșa secundă, pe care și-a adjudecat-o cu 6-2. În decisiv, Vesely, finalistul din 2015 de la BRD Năstasae-Țiriac Trophy, a „furat” un break și, până la finalul meciului, a reușit să-și mențină avantajul, impunându-se cu 6-4, la capătul a două ore și opt minute de joc.

Este prima înfrângere a sârbului din acest an într-un meci integral, singura înfrângere pe care acesta a suferit-o fiind cauzată de un abandon în fața lui Feliciano Lopez (o infecție la ochi). În rest, Djokovic câștigase toate turneele la care a participat, adunând 31 de meciuri câștigate în ultimele 32 jucate. Ultima înfrângere „pe teren” a lui Djokovic data, înaintea șocului suferit contra luui Vesely, din 17 noiembrie 2015, când liderul mondial ceda în fața lui Roger Federe, în grupele Turneului Campionilor.

Odată cu eliminarea sa din turneu, ecuația s-a schimbat considerabil, iar favoriții principali pot spera la trofeu. Dacă restul favoriților respectă calcului hârtiei, sferturile de finală de la Monte Carlo ar putea arăta astfel:

• Milos Raonic vs Andy Murray
  • Stanislas Wawrinka vs Rafael Nadal
  • Richard Gasquet/Jo-Wilfried Tsonga vs Roger Federer
  • Gael Monfils vs David Goffin

Eliminarea lui Djokovic implică încoronarea unui nou campion la Monte Carlo, sârbul nemaiputând să își apere titlul cucerit anul trecut, într-o finală de trei seturi cu Tomas Berdych (7-5, 4-6, 6-3).