Lovitură de teatru în optimi la Wimbledon! Jelena Ostapenko, eliminată de o jucătoare de 34 de ani, mamă a doi copii | VIDEO

O surpriză de proporții a avut loc duminică, în optimile de finală de la Wimbledon: Jelena Ostapenko (Letonia), a 12-a favorită a competiției, a pierdut în fața unei veterane de 34 de ani.

Jelena Ostapenko (25 de ani), una dintre favoritele la câștigarea turneului de la Wimbledon, a pierdut incredibil în optimile de finală, scor 7-5, 5-7, 5-7 cu Tajana Maria (Germania, 103 WTA).

Tatjana Maria este căsătorită cu antrenorul ei, fostul jucător francez de tenis Charles-Edouard Maria. Primul lor copil, o fiică pe nume Charlotte, s-a născut pe 20 decembrie 2013, iar a doua lor fiică, Cecilia, s-a născut pe 2 aprilie 2021.

Tatjana Maria, jucătoare care nu mai trecuse niciodată de turul trei într-un Grand Slam, face turneul vieții la Wimbledon 2022, calificându-se în sferturi! Jucătoarea germană care a eliminat-o pe Sorana Cîrstea (România, 32 WTA) în turul al doilea, 6-3, 1-6, 7-5, a reușit o altă surpriză uriașă în turul trei, învingând-o pe Maria Sakkari (Grecia, 5 WTA), scor 6-3, 7-5.

Jelena Ostapenko este ultima „victimă” a Tatjanei Maria la Wimbledon, nemțoaica revenind miraculos în meciul cu letona. Ostapenko a condus cu set și 4-1, a irosit două mingi de meci, iar Maria s-a impus cu 5-7, 7-5, 7-5 după un maraton de două ore și 10 minute. În sferturile de finală, Tatjana Maria o va întâlni pe Jule Niemeier (Germania, 97 WTA).

Jelena Ostapenko a fost arogantă după meciul cu Irina Begu de la Wimbledon

Jelena Ostapenko a ajuns în optimi la Wimbledon după ce a eliminat-o pe Irina Begu (România, 43 WTA), scor 3-6, 6-1, 6-1! Letona a fost plină de îngâmfare în momentul în care jurnaliștii au întrebat-o despre meciul cu Irina: „În primul set nu am reușit să îmi fac jocul meu obișnuit, dat publicul a fost de partea mea.

Ei i-a fost greu în schimburile cu mine atunci când am început să joc inteligent și nu i-am mai făcut cadouri. În ultimele două seturi am fost cea mai bună! Îmi place să joc pe iarbă și mi-aș dori ca sezonul de iarbă să fie mai lung! Sezonul pe această suprafață e foarte scurt, așa că mă bucur pentru fiecare victorie”, a spus, potrivit Tennisactu.net, sportiva letonă, care a oferit și o imagine bizară după meci. Ostapenko s-a pozat pe teren alături de un fan care ținea un covrig în mână.

Publicat: 03 07. 2022, 19:16
Actualizat: 03 07. 2022, 19:32