Simona, victorie la Beijing! Românca a câștigat a doua confruntare din carieră contra sportivei din SUA: Riske – Halep 3-6, 6-3, 2-6!

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, locul 2 în clasamentul WTA, s-a calificat, sâmbătă, în turul secund al turneului de categorie Premier Mandatory de la Beijing (China), dotat cu premii în valoare totală de 6.381.679 de dolari.

Halep a învins-o, scor 3-6, 6-3, 6-2 pe americanca Alison Riske, ocupanta poziției a 51-a în ierarhia mondială, după două ore și 22 de minute de joc.

În turul următor, Simona o va întâlni pe câștigătoarea partidei Magdalena Rybarikova (Slovacia, 28 WTA) – Eugenie Bouchard (Canada, 85 WTA).

Pentru accederea în turul secund la competiția chineză, constănțeanca va încasa un cec în valoare de 34.744 de dolari și 65 de puncte WTA.

Final de meci! Simona s-a impus cu 6-2 în setul decisiv.

Simona Halep, la un game distanță de victorie.

Halep a condus cu 3-0, dar Riske a revenit la 3-2 și acum are serviciul.

Simona conduce cu 2-0 în setul decisiv.

Halep este prima care servește în setul trei și câștigă primul game.

Riske câștigă setul secund.

Alison Riske, la un game distanță de câștigarea celui de-al doilea set.

4-1 pentru Riske, iar Simona Halep cere ajutorul lui Andrei Pavel.

Riske începe bine și acest set, 3-0.

Halep, dublă-greșeală și Riske are 2-0.

A început setul secund! Riske a câștigat primul game.

Simona câștigă primul set după 41 de minute.

Patru game-uri consecutive câștigate, iar Halep servește pentru câștigarea primului set.

Halep pare că și-a intrat în ritm! Simona revine de la 1-3 și conduce cu 4-3.

Simona revine și câștigă game-ul 5 la zero.

Riske reușește primul break al meciului.

1-1 după ce ambele sportive și-au adjudecat serviciul.

A început meciul Simonei Halep! Sportiva noastră servește prima.

Simona Halep va juca sâmbătă, în jurul orei 11:30, primul său meci de la turneul de la Beijing. Sportiva din Constanța o va întâlni pe Alison Riske din Statele Unite ale Americii, locul 51 WTA.

Meciul lui Halep cu Riske va fi a treia confruntare de pe terenul central, după partidele Angelique Kerber – Naomi Osaka și  Petra Kvitova – Kristyna Pliskova.

Halep și Riske s-au mai întâlnit o singură dată, în 2015, la turneul de la Roma. Atunci, Simona s-a impus fără emoții, scor 6-3, 6-0.

Simona Halep este la a doua partidă din cadrul circuitului asiatic. Halep a mai jucat la Wuhan, dar a pierdut din primul tur în fața Dariei Kasatkina.

Publicat: 30 09. 2017, 13:22
Actualizat: 30 09. 2017, 13:42