Simona și-a aflat adversara din sferturile de finală de la Stuttgart. Românca a „demolat-o” în ultima lor întâlnire

Simona Halep va juca vineri, în sferturile de finală din cadrul turneului de la Stuttgart, cu Anastasia Sevastova (locul 26 WTA). Letona a învins-o în turul precedent, în două seturi, 6-3, 7-5, pe britanica Johanna Konta, după o oră și 23 de minute de joc. Simona o învinsese și ea pe Konta la Constanța, la sfârșitul săptămânii trecute, în partida România – Marea Britanie, din Fed Cup, scor 6-1, 6-3.

Sevastova a avut un start de meci nesigur cu Konta. Ambele jucătoare și-au pierdut serviciul, însă Sevastova a reușit să-și regleze loviturile și să o forțeze pe Konta să greșească. Britanica și-a cedat serviciul de trei ori în primul set, permițându-i Sevastovei să profite și să câștige: 6-3.

Cel de-al doilea set a fost mult mai echilibrat, ambele jucătoare fiind puse în situația de a salva mai multe mingi de break. Și de această dată, jucătoarea letonă a stat mai bine în teren, reușind să evite tie-break-ul și să încheie partida în două seturi.

Simona Halep conduce în cadrul întâlnirilor directe cu jucătoarea din Letonia cu 3-2, ultima partidă dintre cele două având loc chiar în finala de anul trecut, de la București. Românca nu i-a dat atunci nicio șansă Anastasiei, impunându-se clar în finală: 6-0, 6-0. De altfel, acesta este cel mai recent meci între două sportive, celelalte patru partide datând din 2010/2011.

Simona va putea să se concentreze pe partida cu Sevastova, de vineri, deoarece a fost eliminată din partida de dublu. Românca și partenera sa, poloneza Alicja Rosolska, au fost învinse de perechea Andrea Hlavaciova / Samantha Stosur, scor 4-6, 4-6, după o oră și 7 minute de joc.